logo2-4030

افتتاح پروژه نسیم منطقه 22 تهران

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

افتتاح پروژه نسیم منطقه 22 تهران


وزیر راه و شهرسازی، در مراسم افتتاحیه اولین پروژه ساخته شده از محل صندوق زمین و ساختمان در منطقه 22 تهران شرکت نمود. عباس آخوندی از اتمام پروژه نسیم در این منطقه ابراز خرسندی کرد. وی پروژه صندوق زمین و ساختمان را، طرحی نوین در بازار مالی و ابتکاری نو در کشور دانست.
عباس آخوندی معتقد است که با توجه به تنگناهای مالی که در مسیر کسب منابع بانکی وجود دارد، نیازمندیم به سراغ بازار سرمایه برویم و برای تأمین منابع مالی پروژه های بزرگ، از آن استفاده کنیم.
علاوه بر بخش مسکن، برای تأمین منابع مالی در سایر پروژه های عظیم کشور از این روش می توان بهره گرفت. آخوندی می گوید که این نوع سرمایه گذاری، باید قابلیت رقابت با سرمایه گذاری در سایر بازارها را داشته باشد. همانطور که صندوق زمین و ساختمان بخش بزرگی از بازار سرمایه در کشورهای توسعه یافته را به خود اختصاص می دهد. فعالیت صندوق زمین و ساختمان در ایران نیز در یال های اخیر شروع شده و لازم است این اقدام نوپا، توسعه یابد.
وزیر راه و شهرسازی بر ایجاد نهاد مالی تأکید نموده و معتقد است که مشارکت در پروژه های بخش مسکن، باید از حالت معامله چهره به چهره بیرون بیاید و صندوق زمین و ساختمان به نهاد مالی مبدل گردد. به این ترتیب در قالب یک نظام رسمی قابلیت کنترل و مدیریت را خواهد داشت. در حال حاضر کارکرد صندوق زمین و ساختمان بیشتر بر پایه اعتماد شخصی شکل می گیرد. با ارتقا این روند در کل کشور، هر شخصی که تمایل به مشارکت داشته باشد، باید بتواند به واسطه این نهاد مالی برای تأمین منابع مالی پروژه های بخش مسکن مشارکت نماید.
لازم به توضیح است که یونیت های صندوق زمین و ساختمان، ارزشی معادل 1000 تومان داشته است. بنابراین حتی افرادی که سرمایه اندک دارند می توانند در پروژه های بزرگ مشارکت نمایند و منابع مالی مورد نیاز آن پروژه به هزاران واحد کوچکتر قابل قسمت می گردد که از محل این سرمایه گذاری قابل حصول است. با وجود چنین وِیژگی های کارآمدی، صندوق زمین و ساختمان به ابزار مالی قدرتمندی تبدیل خواهد شد.
آخوندی با تأکید بر تغییر روندهای گذشته، اعلام کرد: ما باید به دنبال انتقال مسکن، از حواشی شهر به مرکز آن باشیم. بدیهی است که برای عملی کردن این هدف، نیازمند بهره گیری از ابزارهای مختلف هستیم.
چیزی که در بیرون شهر زمینه توسعه بخش مسکن را فراهم نموده است؛ زمین بزرگ، کارفرما و حامی مالی بزرگ است. اما در مرکز شهر و مخصوصاً بافت فرسوده آن، برای ساخت پروژه های جدید و برای یکسان کردن پلاک های متعدد، با صدها مالک مواجه خواهیم بود. به همین دلیل است که نیازمند برپایی نهاد مالی دیگری هستیم که مشارکت صاحبان بافت فرسوده را نیز ممکن سازد.

برچسب ها: سرمایه گذاری مسکن, وزیر راه و شهرسازی, بافت فرسوده, ساخت و ساز, صندوق زمین و ساختمان, انبوه سازی

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید