logo2-4030

افزایش دوره بازپرداخت تسهیلات مسکن

افزایش دوره بازپرداخت تسهیلات مسکن - 5.0 از 5 تا 1 رای

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

افزایش دوره بازپرداخت تسهیلات مسکن

بازپرداخت تسهیلات مسکن

اصرارهای وزارت راه و شهرسازی مبنی بر کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن صندوق یکم و افزایش دوره بازپرداخت سرانجام با موافقت روبرو شد. پیشنهاد تغییرات در مدت بازپرداخت تسهیلات مسکن و نرخ سود وام ها آبان ماه سال گذشته مطرح شد و طی این مدت وزارت خانه راه و شهرسازی، دولت و بانک مرکزی در حال رایزنی بودند.
به تازگی مصوبه جدیدی در خصوص تسهیلات مسکن صادر شده و به موجب آن مدت بازپرداخت تسهیلات مسکن از 12 سال به 15 سال افزایش یافت. همچنین نرخ سود تسهیلات نیز در بافت های فرسوده از 8 به 6 درصد و در مناطق معمولی از 9.5 به 8 درصد کاهش پیدا کرد. با این وجود می توان گفت افراد بیشتری قادر خواهند بود از تسهیلات مسکن استفاده کنند و صاحب خانه شوند. میزان اقساط ماهیانه به طور محسوسی کاهش پیدا می کند و مسکن سهم کمتری از درآمد ماهیانه افراد را به خود اختصاص می دهد.
سیاست های دولت فعلی در راستای خانه دار شدن مردم به گونه ای بوده که میزان تسهیلات مسکن سهم قابل توجهی از بهای مسکن را تشکیل دهد و افراد با دریافت تسهیلات مسکن بتوانند کمبود بودجه خود را برای خرید واحد مسکونی مورد نظر خود جبران نمایند. صندوق پس انداز مسکن یکم با این هدف تشکیل شد اما پیش شرط استفاده از تسهیلات این صندوق خانه اولی بودن است. این شرط اما در مناطق بافت فرسوده وجود ندارد و تمامی ساکنان این مناطق می توانند از تسهیلات مسکن ارزان قیمتی که برای آنان در نظر گرفته شده استفاده نمایند. طبق قوانین جدید در بافت های فرسوده برای تسهیلات 80 میلیونی میزان اقساط ماهیانه 675 هزار تومان خواهد بود.
طرح دیگری که دولت در صدد اجرای آن بوده افزایش مبلغ تسهیلات مسکن است. در این طرح میزان تسهیلات مسکن در شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت 100 میلیون و در تهران 120 میلیون خواهد بود. یک پیشنهاد دیگر نیز ارائه شده که به موجب آن هریک از زوجین با سپرده گذاری 50 میلیون تومان می توانند در انتهای سال مبلغی معادل سپرده خود وام با نرخ سود کمتر از نرخ کنونی دریافت کنند. بدین ترتیب می توان گفت شرایط خرید واحد مسکونی برای زوج های جوان آسان تر می شود.

برچسب ها: بانک مرکزی, وزارت راه و شهرسازی, بافت های فرسوده, صندوق پس انداز مسکن یکم, تسهیلات مسکن صندوق یکم, وام با نرخ سود کمتر

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید