logo2-4030

افزایش قیمت مسکن ادامه دار است؟

افزایش قیمت مسکن ادامه دار است؟ - 5.0 از 5 تا 1 رای

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

افزایش قیمت مسکن ادامه دار است؟

ادامه افزایش قیمت مسکن

درحالی که بر طبق گزارش های بانک مرکزی، تغییر قیمت مسکن 6 درصد بیشتر از تورم نقطه به نقطه در آذر ماه است، به نظر می رسد این جهش قیمتی در بخش مسکن تداومی نداشته باشد؛ چرا که قیمت های فعلی از قدرت خرید متقاضیان مسکن بالاتر است.
اگرچه در سال جاری با افزایش معاملات، قیمت مسکن نیز افزایش یافت؛ اما در پاییز و به خصوص در آذر ماه این رشد شدت بیشتری به خود گرفت. تعداد معاملات مسکن صورت گرفته در آذر ماه نسبت به سال گذشته 50 درصد و نسبت به ماه گذشته 15 درصد افزایش داشته است. این افزایش به یکباره منجر به رشد قیمت مسکن، 6 درصد بالاتر از تورم نقطه به نقطه گشت و پیش بینی های کارشناسان مبنی بر رشد واقعی کمتر از 2 درصد را درهم شکست. در این شرایط این نگرانی ایجاد شده که آیا رشد قیمت مسکن در ماه های آتی با همین روند پیش خواهد رفت؟
با وجود اینکه اعداد و ارقامی همچون افزایش 35 درصدی سرمایه گذاری بخش خصوصی، افزایش 57 درصدی تقاضا برای سپرده گذاری، رشد منابع بانکی ناشی از امتیاز تسهیلات و رشد بخش ساختمان همگی از ورود به دوران پیش رونق مسکن خبر می دهند، پیش بینی ها و برآوردهای کارشناسان حاکی از این است که نباید شاهد رشد قیمت مسکن در سطح محسوسی باشیم.
از طرف دیگر گزارشات رسیده از بازار مسکن نشان می دهد که مالکان واحدهای نوساز به خصوص در مناطق غرب و نیمه شمالی تهران در هفته های اخیر قیمت های پیشنهادی خود را افزایش داده اند که این مسئله می تواند به شکاف قیمتی میان واحدهای قدیمی ساز و واحدهای نوساز منجر شود. این افزایش قیمت مسکن در حالی روی داده که تأمین مالی این بخش با مشکلاتی رو به رو است. سهم تسهیلات مسکن به کل تسهیلات بانکی نسبت به سال 92 به نصف رسیده و بنابر گفته ی مدیر عامل بانک مسکن، سرمایه گذاری بخش مسکن سیر نزولی دارد.
با توجه به اینکه بودجه ی عمرانی 97 دولت بسیار قلیل است، اگر بخش خصوصی وارد سرمایه گذاری بخش مسکن نشود، رکود ساخت و ساز ادامه خواهد یافت و پس از آن به دلیل افزایش تقاضا، رشد قیمت مسکن مورد انتظار خواهد بود. با توجه به کاهش نرخ سود سپرده گذاری به نظر می رسد شرایط برای ورود بخش خصوصی به ساخت و ساز مسکن فراهم گردیده است.

برچسب ها: رونق مسکن, قیمت مسکن , سرمایه گذاری مسکن, ساخت و ساز, آمار مسکن

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید