logo2-4030

انتظار کاهش قیمت مسکن در نیمه سردسال

انتظار کاهش قیمت مسکن در نیمه سردسال - 5.0 از 5 تا 1 رای

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

انتظار کاهش قیمت مسکن در نیمه سردسال

انتظار کاهش قیمت مسکن در نیمه سردسال


یک کارشناس مسکن وضعیت کنونی رشد قیمت مسکن را ناشی از طولانی شدن دوره رکود این بخش می داند و معتقد است که ظرفیت افزایش قیمت مسکن برای دوره زمانی بلندمدت وجود ندارد و در نیمه دوم سال جاری باید شاهد کاهش نسبی قیمت ها باشیم. به اعتقاد وی هر ساله در چند ماه ابتدایی سال قیمت مسکن رو به افزایش می رود اما پس از آن کاهش قیمت، عدم تعادل به وجود آمده را از بین می برد و ثبات و آرامش به بازار مسکن باز می گردد.
در سال 97 رشد ابتدایی قیمت مسکن با شیب بیشتری و در زمان کوتاه تری آغاز شده و ممکن است با شیب ملایم تری در دو ماه آتی نیز ادامه داشته باشد. اما با در نظر گرفتن پتانسیل های بخش مسکن انتظار آن می رود که از نیمه دوم سال بازار مسکن با کاهش قیمت به تعادل گذشته خود بازگردد.
عباس زینعلی اظهار کرد: هر ساله در بازار مسکن تحرکاتی در سه چهار ماهه ابتدایی اتفاق می افتد که امسال زودتر شروع شد و شاهد بودیم میانگین قیمت مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه ۳۵ درصد افزایش پیدا کرد. علت این موضوع این بود که دوران رکود مسکن طول کشید و طبیعی است که رونق نسبی وارد این بخش شده باشد. احتمالاً این روند یکی دو ماه آینده هم ادامه خواهد داشت اما بعید است شاهد حرکت صعودی در بخش مسکن باشیم.
رشد قیمت مسکن تنها در اردیبهشت ماه سال جاری نزدیک به 35 درصد بوده است. این میزان نرخ رشد در سال های گذشته برای یک سال به ثبت می رسید. بنا به اظهارات برخی کارشناسان این میزان رشد کاملا غیر طبیعی است و نمی تواند در ماه های آتی تدوام داشته باشد. چرا که در این صورت بازار با رکود مجدد مواجه خواهد شد و رسیدن به این مسئله دور از انتظار است.
فشار ناشی از اتفاقات و نوسانات در بازارهای موازی و نیز در عرصه سیاست باعث شده نوعی بی اعتمادی به فضای اقتصادی جامعه حاکم شود. اما در مورد بازار مسکن باید گفت که این مساله نمی تواند در بلند مدت پایدار باشد. مسکن یک کالای ضروری است و سرمایه گذاری در این حوزه برای افراد از ریسک پایینی برخوردار است. در شرایط فعلی که مسیر کلی اقتصاد کشور به سمت رونق و رشد پیش نمی رود، طبیعی است که نوساناتی در بخش های کلان از جمله بخش مسکن داشته باشیم اما در بلند مدت این نوسانات از بین خواهد رفت.

برچسب ها: بازار مسکن, رکود مسکن, شهر تهران, رشد قیمت مسکن, اقتصاد کشور

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید