logo2-4030

تسهیلات مسکن در صندوق پس انداز یکم

تسهیلات مسکن در صندوق پس انداز یکم - 5.0 از 5 تا 1 رای

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

تسهیلات مسکن در صندوق پس انداز یکم

صندوق مسکن یکم

به گفته مسئولین وزارت راه و شهرسازی در حال حاضر حدود 360 نفر در صندوق پس انداز یکم ثبت نام کرده اند و پیش بینی می شود در آینده این رقم تا 50 درصد افزایش یابد. مسئولین اذعان دارند که منابع و مصارف دولت در صندوق پس انداز یکم مشخص شده هستند و دولت درصدد تقویت این صندوق است. مقدار تسهیلاتی که توسط این صندوق ارائه می شود حدود 50 درصد قیمت خرید یک واحد مسکونی را پوشش می دهد و تلاش هایی باید صورت گیرد تا این میزان به 70 درصد قیمت یک واحد مسکونی برسد.
سیاست در اختیار قرار دادن تسهیلات مسکنی که بیش از 50 درصد قیمت را پوشش دهد و بازپرداخت بلند مدت داشته باشد و همچنین نرخ بهره آن کم باشد، بهترین راه برای خانه دار کردن مردم است. از سوی دیگر چون پول های سپرده گذاران در مقاطع زمانی مختلف وارد صندوق می شود و بانک نیز تسهیلات مسکن را در زمان های مختلف پرداخت می کند، شوک ناشی از خالی بودن، به صندوق وارد نمی شود. می توان گفت صندوق پس انداز یکم بر پایه سرمایه های مردم اداره می شود و این مسئله باعث می شود نوسانات قیمت نفت بر میزان تسهیلات مسکن ارائه شده در این صندوق بی تاثیر باشد. با این وجود مسئولین دولتی اظهار کرده اند در صورتی که درخواست تسهیلات مسکن بیش از توان صندوق باشد، دولت منابع لازم را به صندوق تزریق خواهد کرد.
تسهیلات مسکن ارائه شده در صندوق یکم با داشتن بازپرداخت 12 ساله و 9.5 درصد نرخ بهره در حالت عادی و 8 درصد بهره در بافت فرسوده یک موقعیت بسیار خوب برای متقاضیان مسکن است. افراد می توانند با یک سال سپرده گذاری معادل دوبرابر پول خود، وام دریافت کنند. کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن از 14 به 9.5 درصد نشان می دهد عزم دولت برای حمایت از خریداران مسکن راسخ است. همچنین دولت قصد دارد نرخ سود تسهیلات مسکن برای نوسازی بافت های فرسوده را 2 درصد کاهش دهد تا شرایط برای وام گیرندگان آسان تر شود. اگر مطابق با پیش بینی های انجام گرفته در وزارت راه و شهرسازی، قیمت مسکن در سال آتی حدود 2 درصد بیش از نرخ تورم باشد، باید منتظر افزایش تقاضا برای دریافت تسهیلات مسکن صندوق یکم باشیم.

برچسب ها: تسهیلات مسکن, وزارت راه و شهرسازی, نوسازی بافت های فرسوده, صندوق پس انداز یکم, سپرده گذاران, صندوق یکم, کاهش نرخ سود, دریافت تسهیلات مسکن صندوق یکم

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید