logo2-4030

توقف روند نزولی معاملات مسکن

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

توقف روند نزولی معاملات مسکن

روند نزولی مسکن

در حالی که سه ماه اخیر شاهد روند نزولی معاملات مسکن بودیم، آمار و ارقام منتشر شده از معاملات مسکن در اردیبهشت ماه نشان می دهد این روند نزولی متوقف شده و در بازار مسکن تحرکاتی به وجود آمده است. رشد معاملات مسکن در اردیبهشت ماه نسبت به فروردین ماه حدود 72 درصد عنوان شده است. بر اساس آمار در اردیبهشت ماه معاملات مسکن به ثبت رسیده 17 هزار و 605 هزار مورد بوده در حالی که این رقم در فروردین ماه از مرز 5 هزار نیز نتوانست بگذرد.
افزایش معاملات مسکن در اردیبهشت ماه در شرایطی انجام گرفت که قیمت مسکن از شروع این ماه روند افزایشی به خود گرفت به طوریکه متوسط قیمت در پایان اردیبهشت 5 میلیون و 984 هزار تومان به ثبت رسید. متوسط قیمت مسکن در اردیبهشت ماه نسبت به ماه گذشته افزایش 10 درصدی را نشان می دهد. بنابراین به رقم افزایش قیمت، معاملات مسکن اردیبهشت ماه نسبت به ماه گذشته بسیار بیشتر شده است. برخی از منتقدان عنوان می کنند که هر ساله شاهد کاهش شدید معاملات در فروردین ماه هستیم و این افزایش نمی تواند مصداقی برای رشد معاملات در نظر گرفته شود. در پاسخ باید گفت که معاملات مسکن اردیبهشت ماه نسبت به همین ماه در سال گذشته نیز 7 درصد بیشتر شده است.
کارشناسان علت رشد معاملات مسکن در ماه اخیر را دو مطلب می دانند. اول کاهش نرخ سود بانکی که منجر به سرازیر شدن منابع عمومی به بازارهای امنی نظیر بازار مسکن شده است. دوم کنترل بازار ارز و طلا و کاهش هیجانات این بازار که باعث انتقال سرمایه به بازارهای موازی به خصوص بازار مسکن می شود. کارشناسان پیش بینی می کنند با آرام شدن اوضاع در بازارهای ارز و طلا و ثبات نرخ ارز انتظار می رود معاملات مسکن در ماههای آتی افزایش داشته باشند.
رشد معاملات مسکن در اردیبهشت ماه منجر به افزایش مسکن نیز شده است. برخی کارشناسان پیش بینی می کنند که این روند افزایش قیمت در پی رشد معاملات در ماههای آتی ادامه داشته باشد. در مقابل برخی کارشناسان افزایش قیمت مسکن در شرایط فعلی را برای بازار مهلک می دانند و معتقدند رشد بی رویه قیمت منجر به شکست بازار مسکن خواهد شد.

برچسب ها: اوضاع بازار مسکن, بازار مسکن, افزایش قیمت مسکن, کاهش نرخ سود بانکی, معاملات مسکن

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید