logo2-4030

رشد تقاضای مصرفی علت اصلی افزایش قیمت مسکن

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

رشد تقاضای مصرفی علت اصلی افزایش قیمت مسکن

رشد تقاضای مصرفی علت اصلی افزایش قیمت مسکن

در حالی که نظرات پیرامون دلایل رشد معاملات مسکن در دو ماه اخیر بسیار زیاد است، یک کارشناس دلیل اصلی رونق معاملات مسکن را افزایش تقاضای مصرفی می داند. وی با اشاره به آمار ارائه شده توسط بانک مرکزی مبنی بر افزایش 30 درصدی تسهیلات مسکن در دی ماه، افزایش مصرف کنندگان واقعی در معاملات مسکن را سبب رونق این بخش می داند. در سال گذشته و تا پایان دی ماه 107 هزار تسهیلات مسکن پرداخت شده بود اما این رقم در سال جاری و تا پایان دی ماه به 142 هزار افزایش یافت.
در خصوص قیمت مسکن باید گفت با وجود اینکه برخی فروشندگان واحدهای نوساز در پی افزایش معاملات مسکن قیمت ساختمان خود را بین 20 تا 40 درصد افزایش دادند، اما بازار در زمان کمی نشان داد که متقاضیان حاضر در بخش مسکن قادر به هضم این میزان افزایش قیمت نیستند و لذا قیمت ها دوباره سیر نزولی پیدا کردند. راه حل مقابله با شکل گیری حباب قیمتی، خروج کوتاه مدت از بازار و به تاخیر انداختن زمان معاملات مسکن تا رسیدن به ثبات قیمتی است. پیش بینی کارشناسان براین است که در ماههای آتی قیمت واحدهای مسکونی به قیمت های واقعی نزدیک شود و قیمت مسکن در سال آتی تنها در حد نرخ تورم رشد کند.
نگاهی به معاملات مسکن صورت گرفته نشان می دهد که حدود 56.6 درصد از معاملات انجام شده به طور میانگین به ازای هر متر مربع 5.2 میلیون قیمت داشته است. با اتکا به این مطلب می توان دریافت که خریداران واقعی بیشترین سهم از معاملات را دارند و در پی خرید واحد مسکونی مصرفی متناسب با بودجه ی خود هستند. بیش از 50 درصد خرید و فروش های فعلی برای واحدهای مسکونی کمتر از 80 متر انجام می شود. بودجه ی اغلب متقاضیان واقعی برای خرید مسکن کمتر از 300 میلیون بوده به طوریکه واحدهای مسکونی با قیمت 200 تا 250 میلیون تومان با 52.6 درصد بیشترین سهم از معاملات مسکن را به خود اختصاص داده اند.
بر اساس گزارشات اخیر بانک مرکزی در دی ماه سال جاری حدود 19 هزار واحد مسکونی آپارتمانی به فروش رسیده که 13.5 درصد افزایش در معاملات مسکن را نسبت به همین زمان در سال گذشته نشان می دهد. امید است که با کنترل قیمت واحدهای مسکونی و تقویت توان متقاضیان واقعی مسکن از طریق افزایش تسهیلات، در سال آتی رونق به بخش مسکن باز گردد.

برچسب ها: افزایش قیمت مسکن, تسهیلات مسکن, بانک مرکزی, معاملات مسکن

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید