logo2-4030

ضرورت بازنگری در وام مسکن

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ضرورت بازنگری در وام مسکن

بازنگری وام مسکن


در سال گذشته وضعیت بازار مسکن به گونه ای شده بود که قیمت تسهیلات مسکن بسیار مناسب و قابل دفاع بود. بسیاری از خانواده ها با استفاده از تسهیلات بانک مسکن و با اضافه کردن پس انداز خود به آن، توانایی خرید یا پیش خرید مسکن را پیدا کرده بودند. این موضوضع باعث شده بود تا پیش بینی ها حاکی از رونق در بازار مسکن باشد.
متاسفانه با ایجاد شرایط نابسامان در بازار مسکن که متاثر از بازارهای موازی طلا و ارز بود، شرایط تغییر کرد. افزایش قیمت مسکن با شیب بسیار تند، باعث شد تا بسیاری از افراد توانایی خرید مسکن را نداشته باشند. میزان وام مسکن نیز تقریبا بی فایده بود چرا که درصد بسیار کمتری از قیمت یک ملک را شامل می شد. در نتیجه اثرگذاری تسهیلات بانک مسکن به صورت کلی از بین رفت و همین موضوع باعث کاهش خرید مردم شد.
در حال حاضر شرایط بازار مسکن مناسب نیست و یکی از دلایل اصلی آن متناسب نبودن وام مسکن با قیمت ملک است. این مشکل تنها با بازنگری در وام مسکن برطرف می شود. دولت اگر می خواهد شرایط بازار مسکن را دگرگون کند و از این شرایط بحرانی خارج کند، باید برای خرید مشوق هایی را ایجاد کند و بهترین کار افزایش وام مسکن است.
در صورتی که دولت قیمت وام و تسهیلات مسکن را افزایش دهد، درصد بالاتری از قیمت یک ملک را شامل شده و به همین علت می توانیم به بالا رفتن انگیزه و توانایی مردم عادی برای خرید مسکن امیدوار باشیم. البته تنها افزایش قیمت تسهیلات نمی تواند موثر باشد. وقتی صحبت از بازنگری در وام مسکن است، یعنی باید در موارد مختلفی تغییرات ایجاد شود.
کارشناسان بر این باورند که باید علاوه بر افزایش مبلغ تسهیلات مسکن، بازپرداخت آن نیز افزایش پیدا کرده، مبلغ قسط کاهش یابد و تعداد اقساط بیشتر شود. علاوه بر این برای ایجاد انگیزه خرید مسکن، درصد سود بانکی تسهیلات نیز باید به حداقل خود برسد.
تمامی این موارد در کنار سهولت در دریافت وام، عدم سختگیری های بی مورد و بسیاری از موارد دیگر می تواند به ایجاد انگیزه برای خرید مسکن کمک کند. به همین منظور دولت در تلاش است تا با ارائه راهکارهایی، بازنگری کلی در وام مسکن صورت دهد.

برچسب ها: وام مسکن, بازار مسکن, خرید مسکن, افزایش قیمت مسکن, تسهیلات مسکن

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید