logo2-4030

ظرفیت رشد برای قیمت مسکن وجود ندارد

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ظرفیت رشد برای قیمت مسکن وجود ندارد

افزایش قیمت مسکن

درحالی که قیمت مسکن در دی ماه نسبت به سال و ماه گذشته افزایش یافته اما برخی کارشناسان همچنان معتقدند که بازار کنونی کشش لازم برای این افزایش قیمت را ندارد. طبق گفته این افراد، سوداگران با افزایش قیمت مسکن به دنبال ترغیب بیشتر متقاضیان به خرید هر چه زودتر واحدهای مسکونی از ترس بالاتر رفتن قیمت ها، هستند. این دسته از کارشناسان اظهار می دارند که برای قیمت مسکن در سال آتی نه تنها رشدی پیش بینی نمی شود بلکه با کاهش قیمت ها نیز مواجه خواهیم شد.
وضعیت معیشتی افراد تحمل افزایش قیمت مسکن را ندارد و نمی توان رشد قیمتی را برای بازار مسکن متصور بود. قیمت ها تنها می توانند متناسب با نرخ تورم افزایش یابند. میانگین قیمت مسکن در 9 ماه ابتدایی سال جاری، 4 میلیون و 100 هزار تومان بوده اما در دی ماه این رقم به 5 میلیون و 200 هزار تومان افزایش یافته که هیچ دلیل محکمی نمی توان برای آن یافت؛ لذا باید گفت که این افزایش قیمت نشان از ورود سوداگران به بازار مسکن است. با توجه به اینکه در بودجه سال 97 مبلغ زیادی برای خدمات عمومی به واحدهای نوساز در نظر گرفته نشده، رشدی بیش از نرخ تورم را نمی توان برای قیمت مسکن پیش بینی نمود.
به عقیده کارشناسان تنها راه مقابله با سوداگران و از بین بردن حباب قیمتی ایجاد شده، ورود مصرف کنندگان حقیقی به بازار مسکن است. در سال های گذشته تقاضای مسکن را می توان متشکل از دو نوع تقاضای مصرفی و تقاضای سرمایه گذاری دانست اما در سال های اخیر به دلیل رویکرد دولت و شرایط بازار، اغلب متقاضیان مسکن مصرف کنندگان واقعی هستند. در سال های 86 تا 92 بازار مسکن سودآورترین بخش برای سرمایه گذاری تلقی می شد اما امروزه با رکود این بخش افراد به دنبال بازارهایی با بازدهی بالاتر هستند. سود سرمایه گذاری کنونی در بازار مسکن در حد نرخ تورم است.
وجود خانه های خالی یکی دیگر از دلایل کارشناسان برای عدم رشد قیمت مسکن است. در حال حاضر 2 میلیون و 600 هزار واحد مسکونی خالی از سکنه در شهر تهران وجود دارد و این مساله نشان می دهد پتانسیل افزایش قیمت مسکن بسیار پایین است. حدود 24 میلیون خانوار در کشور زندگی می کنند در حالی که حدود 27 میلیون واحد مسکونی ساخته شده، بنابراین انتظار افزایش قیمت مسکن انتظار بیهوده ای خواهد بود.

برچسب ها: قیمت مسکن , بازار مسکن, افزایش قیمت مسکن, سرمایه گذاری, نرخ تورم

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید