logo2-4030

عوامل تهدید کننده ی بازار مسکن

عوامل تهدید کننده ی بازار مسکن - 5.0 از 5 تا 1 رای

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

عوامل تهدید کننده ی بازار مسکن

عوامل تهدید کننده بازار مسکن

در ماه جاری بالاترین میانگین رشد قیمت مسکن و همچنین افزایش ماهیانه به ثبت رسیده است. عمده دلایل این رکورد می تواند متاثی از رشد قیمت ها پیشنهادی و افزایش قدرت خرید بخش تقاضا باشد. کانون خرید و فروش مسکن در تهران از قیمت 5 میلیون و 510 هزار تومانی برای میانگین قیمت مسکن در بهمن ماه خبر داد. این رقم نسبت به ماه گذشته 5 درصد و نسبت به همین زمان در سال گذشته 22.3 درصد رشد داشته است. برای اهالی بازار، میزان رشد قیمت مسکن به ثبت رسیده، از اردیبشهت ماه سال 93 تاکنون تجربه نشده بود. بنابراین امیدها برای به رونق رسیدن بخش مسکن بیشتر می شود اما وجود دو عامل باعث می شود همچنان بازار مسکن را مستعد رکود بدانیم.
افزایش معاملات مسکن که از نیمه دوم سال 96 شکل جدی به خود گرفت، ناشی از عواملی مانند کاهش قیمت مسکن، افزایش تدریجی قدرت خرید متقاضیان، وجود خانه های خالی به تعداد بسیار زیاد و همچنین پیشرفت تدریجی بازده سرمایه گذاری بخش مسکن نسبت به بازار های موازی بود. روند رو به رشد معاملات در آذر ماه با 50 درصد رشد نسبت به سال گذشته و 15 درصد رشد نبست به آبان ماه به اوج خود رسید و نوید زمستانی گرم را به اهالی بازار مسکن داد.
معاملات مسکن در دی ماه 13.5 و در بهمن ماه 17.7 نسبت به ماه قبل افزایش یافت. اگر بازار مسکن شاهد رشد معاملات مسکن بود اما این رشد نسبت به آذر ماه کاهش یافته بود. در این میان افزایش سهم آپارتمان های قدیمی ساز از کل معاملات مسکن نکته دیگری بود که در دی ماه و بهمن ماه بیش از پیش شاهد آن هستیم. کاهش خرید و فروش واحدهای مسکونی نوساز در اثر افزایش زود هنگام قیمت های پیشنهادی این واحد ها از سوی فروشندگان شکل گرفت. این مسئله از سوی کارشناسان اولین ضربه به شکل گیری رونق در بخش مسکن عنوان شد.
یکی از علل کاهش رشد معاملات مسکن در دی ماه را می توان وجود هیجانات در بازار ارز دانست. افزایش به یکباره نرخ ارز باعث شد برخی از سرمایه گذاران بخش مسکن سرمایه های خود را از این بازار خارج سازند و در بازار ارز به کسب سود بپردازند. در ادامه نرخ ارز از سوی دولت کنترل شد اما اگر کنترل نرخ ارز همچنان ادامه پیدا کند و فاصله آن با نرخی واقعی بیشتر گردد و همچنین سود سپرده گذاری در بانک ها 20 درصد باقی بماند، کاهش معاملات مسکن و به رکود رفتن این بخش در سال آینده دور از ذهن نخواهد بود.

برچسب ها: معاملات مسکن, بازار ارز, رشد قیمت مسکن, نرخ ارز, کاهش قیمت مسکن, سرمایه گذاران بخش مسکن

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید