logo2-4030

افتتاح تونل حکیم در دهه فجر

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

تونل شهدای غزه در بزرگراه حکیم تهران دهه فجر بهره برداری می شود
تهران - ایرنا - رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به پیشرفت 95 درصدی پروژه تونل شهدای غزه در بزرگراه حکیم گفت: بهره برداری از این پروژه عمران شهری همزمان با ایام گرامیداشت دهه فجر انقلاب اسلامی آغاز می شود.

                                                                               افتتاح تونل حکیم در دهه فجر

به گزارش ایرنا مهدی چمران روز شنبه در جریان دیدار از روند ساخت تونل شهدای غزه در بزرگراه شهید حکیم افزود: این پروژه مهم عمرانی در حوزه حمل و نقل و ترافیک شهری تهران در طول 9 ماه احداث شده که با نصب تجهیزات و تاسیسات هوشمند ترافیکی و نظارتی، بهمن ماه سال جاری به طور کامل به بهره برداری می رسد.
وی با بیان اینکه ابتدا قرار بود برای ادامه بزرگراه حکیم یک پل روگذر در محدوده دریاچه چیتگر احداث شود اظهار کرد: بنا به دلایل زیست محیطی این طرح تغییر و بزرگراه حکیم با احداث تونل شهدای غزه از محدوده بوستان چیتگر عبور می کند.
چمران حفظ درختان بوستان چیتگر را مهمترین دلیل احداث تونل برای عبور بزرگراه این محدوده عنوان کرد و افزود: درختان به دلیل تامین هوای پاک برای شهروندان از ارزش زیادی برخورداربوده و حفظ فضای سبز این محدوده بسیار مهم و ضروری است.


به گفته رئیس شورای اسلامی شهر تهران، تونل شهدای غزه با فاصله 12 متر از ریشه درختان بوستان چیتگر حفر شده تا از این طریق آسیبی به درختان وارد نشود.
چمران با بیان اینکه از تجربه ساخت تونل نیایش در احداث این تونل استفاده شده اظهار کرد: تجربه ساخت تونل نیایش منجر به خلق ایده های جدیدی برای جمع آوری آب های سطحی در روند احداث تونل شهدای غزه شده است.
وی اعتبار ساخت تونل شهدای غزه را سه هزار و 200 میلیارد ریال عنوان کرد.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران همچنین از مطالعه ساخت یک تونل از میدان سپاه تا میدان شوش خبر داد و گفت: امتداد بزرگراه شهید شوشتری نیز از محدوده پارک سرخه حاصر می گذرد که در حال حاضر این پروژه برای انجام مطالعات مربوطه متوقف شده است.

*بزرگراه شهید حکیم از بن بست خارج می شود
اقبال شاکری رئیس کمیته عمران شورای اسلامی شهر تهران نیز در حاشیه این دیدار گفت: با ساخت تونل دوقلو شهدای غزه در مسیر بزرگراه شهید حکیم، این بزرگراه از بن بست خارج می شود.
وی گفت: این تونل، بزرگراه شهید حکیم را به جاده قدیم کرج، جاده مخصوص و بزرگراه آزادگان متصل می کند.
شاکری بهبود سفرهای برون شهری و کاهش ترافیک را از مزیت های ادامه ساخت بزرگراه شهید حکیم عنوان کرد و گفت: در حال حاضر ساخت تونل 95 درصد پیشرفت دارد و عملیات زهکشی و عایق بندی تونل نیز انجام شده است.
وی در ادامه با بیان اینکه ساخت و ساز در منطقه 22 مشکلاتی را برای بزرگراه های شهید حکیم و شهید همت ایجاد کرده افزود: نگرانی هایی درباره ساخت و ساز بیش از حد در منطقه 22 و تاثیر آن بر روی ترافیک ادامه بزرگراه شهید حکیم، بزرگراه شهید همدانی و تونل دوقلوی شهدای غزه وجود دارد.
علی امام مدیرعامل سازمان مهندسی وعمران شهر تهران نیز در خصوص ویژگی های پروژه تونل شهدای غزه گفت: این تونل دارای دو خط رفت و برگشت با یک هزار و 80 و یک هزار و 83 متر طول می باشد که ارتفاع و عرض دو خط تونل به ترتیب 12.6 و 13.5 متر است.
وی خاطر نشان کرد: یک مسیر اضطراری نیز برای تونل پیش بینی شده به نحوی که هر مسیر آن دارای سه خط عبوری است.
امام با بیان اینکه تنها پنج درصد از عملیات احداث تونل باقی مانده افزود: با تامین اعتبار و نصب تجهیزات ایمنی و هوشمند، تونل در بهمن ماه امسال و همزمان با ایام گرامیداشت دهه فجر انقلاب اسلامی به بهره براری خواهد رسید.
وی همچنین با مقایسه مراحل ساخت این تونل با تونل نیایش اظهار کرد: سرعت حفاری در این تونل 33 درصد و بتن ریزی نیز 66 درصد نسبت به ساخت تونل نیایش افزایش داشته است.
مدیرعامل سازمان عمران شهر تهران خاطر نشان کرد: در این تونل گودبرداری حوضچه تسکین برای جمع آوری آب های بالا دست و استفاده در آبیاری بوستان چیتگر انجام شده است.

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید