logo2-4030

بازار مسکن سال 95 از رکود خارج می شود

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مصطفی قلی خسروی تاکید کرد: ‌بعید است که در شش ماهه اول سال تغییراتی در این حوزه شاهد باشیم و بازار از رکود خارج شود اما برای 6 ماهه دوم سال امیدواری هایی وجود دارد که در نهایت به شکوفایی حوزه مسکن در سال آینده خواهد انجامید.
اقتصاد پرس:‌ مدتهاست که از رکود در بازار مسکن می گذرد و دولت یازدهم از همه اهرمهایی که در دسترس دارد استفاده می کند تا رونق را به این حوزه برگرداند. از سوی دیگر به دلیل پیشرفت نکردن مسکن مهر کرسی آخوندی وزیر راه و شهرسازی متزلزل است و نمایندگان مجلس هر از چند گاهی برای شنیدن اقدامات این عضو کابینه او را به بهارستان دعوت می کنند و عموما پاسخهایی می شوند که تمایل چندانی به شنیدن آن نداشتند. حالا پس از مسکن اجتماعی و حساب امانی پیش خرید مسکن حضور سرمایه گذاران خارجی در این بخش مطرح است. البته در شرایطی از ورود سرمایه گذار خارجی بحث می شود که سرمایه گذاران داخلی به دلایلی که برای خودشان قانع کننده است حاضر به سرمایه گذاری در این حوزه نیستند.


وضعیت فعلی بازار با وجود گذشت حدود 2 ماه از سال هیچ تکانی نخورده آنگونه که مصطفی قلی خسروی، رییس سابق اتحادیه مشاور املاک کشور به خبرنگار اقتصاد پرس می گوید: ‌بعید است که در شش ماهه اول سال تغییراتی در این حوزه شاهد باشیم و بازار از رکود خارج شود اما برای 6 ماهه دوم سال امیدواری هایی وجود دارد که در نهایت به شکوفایی حوزه مسکن در سال آینده خواهد انجامید.
قلی خسروی دلایل خود را برای این تحلیل اینگونه بیان می کند: ‌از آنجایی که دست یابی به توافقات ژنو در دسترس است و همواره ثبات سیاسی بر ثبات اقتصادی اثر گذار بود و از سوی دیگر با کاهش نرخ سود بانکی می توان امیدوار بود سرمایه ها به این حوزه ها سرازیر شده و حوزه مسکن هم مانند دیگر بخشهای اقتصادی از رکود خارج شود.
به اعتقاد این کارشناس حوزه مسکن؛‌ حتما تغییراتی در حوزه مسکن ایجاد شده و این حوزه از رکود خارج می شود چرا که پس از گذشت مدت زمانی کاهش نرخ سود بانکی سرمایه ها را به سمت بازار مسکن سوق می دهد و مذاکرات هسته ای هم امیدواری ایجاد کرده و سرمایه گذار را ترغیب  به سرمایه گذاری در این حوزه می کند.
وی در پاسخ به این سوال که شما پیشنهاد مشاور وزیر مسکن برای مشارکت سایر کشورها در حوزه مسکن کشور را عملی می دانید یا خیر؟ گفت: حضور سرمایه گذار باعث تحرک در بخش مسکن شده و این حوزه را رونق می دهد و عملیاتی بودن یا نبودن آن هم به مذاکرات هسته ای و رفع تحریمها بستگی دارد.
خسروی افزود: اگر سرمایه گذار خارجی از امنیت و بازگشت سرمایه و سود در پروژه های مسکن ایران اطمینان حاصل کند حتما به این بخش ورود می کند و به نظر می رسد این سرمایه گذاری در ابتدا از سوی کشور های همسایه جذب شود و همین امر تکنولوژی های روز دنیا را هم وارد این حوزه می کند.
وی در پایان با اذعان به این مطلب که تا کنون شاهد استقبال سرمایه گذاران خارجی در حوزه مسکن نبوده ایم ابراز امیدواری کرد: پس از لغو تحریمها سرمایه گذاران خارجی همانطور که برای حضور در پروژه های نفت و گاز و صنعت اعلام آمادگی می کنند حوزه مسکن را نیز از نظر نیندازند.

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید