logo2-4030

متراژهای پیشتاز مسکن

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

قیمت آپارتمان

ساختار معاملات مسکن در تهران همزمان با خروج تدریجی خرید و فروش ملک از رکود، صرفا در یک قسمت بازار، در حال «تقویت» است که این اتفاق از«اصابت وام 70 میلیون تومانی خرید مسکن به تقاضای هدف» حکایت دارد.

بررسی‌ها در این باره، با استناد به 6 نشانگر جدید از بازار حاکی است: در حال حاضر قسمتی از بازار مسکن که آپارتمان‌های با مساحت کمتر از 70 مترمربع را در بر می‌گیرد، به مقصد اول و اصلی خریداران تبدیل شده طوری‌که معاملات از همین محل، طی ماه گذشته با جهش 29 درصدی درحجم خرید، روبه‌رو شد.

اولین نشانگر تشدید تجمع تقاضا در بازار آپارتمان‌های کم متراژ (70 مترمربع و کمتر) طی زمستان سال جاری، «سهم این آپارتمان‌ها از کل معاملات خرید» است که در دی ماه با حدود یک واحد درصد افزایش، به نزدیک 45 درصد رسید و در مقابل، «سهم واحدهای بزرگو بالای 150 مترمربع از معاملات» به‌عنوان نشانگر دوم و تکمیل‌کننده نشانگر اول، با حدود یک واحد درصد کاهش، نزدیک 5 درصد کل معاملات را تشکیل داد.

یه گزارش دنیای اقتصاد ، دی ماه امسال که معاملات خرید مسکن در تهران به لحاظ حجم، رکورد افزایشی زد، نرخ رشد آن عینا در معاملات آپارتمان‌های کم متراژ منعکس شد به این معنا که با افزایش 29 درصدی کل معاملات ماه دی نسبت به آذر، حجم خرید و فروش آپارتمان‌های زیر 70 مترمربع نیز – به‌عنوان نشانگر سوم- 4/ 31 درصد رشد کرد.

خرید و فروش واحد مسکونی در تهران طی ماه گذشته 3 هزار و 680 واحد افزایش یافت که 30 درصد این میزان افزایش، به واحدهای کمتر از 60 مترمربع و 50 درصد آن نیز به آپارتمان‌های زیر 70 مترمربع اختصاص پیدا کرد. علاوه بر چهار نشانگر فوق، «آنالیز قیمتی معاملات مسکن» برحسب بیشترین فروش آپارتمان‌ها نیز بیانگر آن است که واحدهای با قیمت متری 5/ 2 تا 3 میلیون تومان به‌عنوان پرفروش‌ترین‌های بازار از ابتدای سال تاکنون، در دی ماه با افزایش سهم از کل معاملات مواجه شدند به طوری‌که سهم این واحدها از 14 درصد کل معاملات به بالای 15 درصد رسید.


ششمین نشانگر از گرایش غالب خریداران به آپارتمان‌های کم متراژ با قیمت پایین‌تر از سطح متوسط بازار را «سهم بالای واحدهای زیر 250 میلیون تومان از کل معاملات» تشکیل می‌دهد. تا پیش از زمستان، 53 درصد کل معاملات خرید مسکن در فروش این آپارتمان‌ها خلاصه می‌شد اما دردی ماه، این سهم به بالای 54درصد رسید.

به این ترتیب می‌توان گفت، در حال حاضر واحدهای زیر 60 متر و واحدهای 60 تا 70 متر، متراژ‌های پیشرو در معاملات ملک در تهران هستند که باعث پیش‌رونق بازار شده‌اند. تسهیلات 70 میلیون تومانی بدون سپرده از محل اوراق مسکن، 30 درصد قدرت خرید این واحدها را پوشش می‌دهد.

به اعتقاد کارشناسان، افزایش سقف وام خرید مسکن، تثبیت قیمت‌ها و چشم‌انداز روشن اقتصادی پس از توافق هسته‌ای سه دلیل عمده‌ای است که رشد 29 درصدی معاملات مسکن در یک ماه گذشته را رقم زده است. طی ماه‌های اخیر حضور دو

گروه از متقاضیان مصرفی در بازار مسکن منجر به ارائه یک پیش‌بینی عمده درباره وضعیت بازار مسکن طی 6 ماه دوم سال شد که انتشار آمارهای رسمی از روند معاملات مسکن در دی ماه نشان‌دهنده تحقق آن در آخرین فصل سال است.

قیمت آپارتمان

در شرایطی که افزایش سقف وام....

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید