logo2-4030

شرایط محدودکننده وام 160 میلیونی مسکن

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
عوامل محدودکننده وام‌های مسکن همچون وام 80 میلیون تومانی به گونه است که طیف کوچکی را در بر می گیرد, مثلا وام 80 میلیونی به افرادی تعلق می‌گیرد که اولین بار است که از این تسهیلات استفاده می‌کنند، خانه اولی باشند یا از تسهیلات دولتی استفاده نکرده باشند.
از طرف دیگر کسانی که مشمول این طرح می‌شوند قشری از جامعه اند که قدرت مالی بازپرداخت آن را ندارند. قسط های وام 80 میلیونی حدود یک میلیون تومان است؛ در حالی که این میزان از عهده بسیاری از خانواده‌ها خارج است و دیدیم که پس از گذشت 9 ماه از اعلام این تسهیلات 37 هزار نفر از این وام استقبال کردند که رقم چندان بالایی محسوب نمی‌شود.

news 172

 

از طرفی اضافه کردن رقم این وام و کاهش شرایط محدودکننده برای کسانی که می‌خواهند از تسهیلات مسکن استفاده می‌کند به طور طبیعی باعث استقبال بیشتر مردم می‌شود، بنابراین انتظار می‌رفت که شورای پول و اعتبار شرایط محدودکننده را بردارد که افزایش وام 80 میلیونی به 160 میلیون تومان اولین قدم در این راه بود اما کافی نیست.
افزایش مدت بازپرداخت و کاهش میزان سود بانکی قدم‌های دیگری برای برداشتن محدودیت وام 160 میلیونی است و وقتی بانک به ازای پرداخت وام به متقاضی، ملک را در رهن خود می‌گیرد اشکالی ندارد که مدت بازپرداخت اقساط را طولانی‌تر کند. این باعث می‌شود تا رقم تسهیلات با ارزش ملک و عمر مفید بنا تا حدودی همخوانی پیدا کند و از طرفی دیگر کسانی که از توان مالی ضعیف‌تری برخوردارند بتوانند خانه‌دار شوند.
باید متوجه این موضوع بود که با برداشتن شرایط محدودکننده, مراقب بود که وام‌ها به تقاضای مصرفی برسد، نه تقاضای سفته بازی.

برچسب ها: شرایط وام 160 میلیونی مسکن

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید