logo2-4030

پایان دوران رکود مسکن

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
بهروز ملکی در برنامه گفتگو ویژه خبری شبکه دو سیما افزود:با توجه به افزایش قیمت مسکن در سال 91-90 در اواخر سال 92 منتظر رکود بازار مسکن بودیم .

او گفت: عواملی همچون رشد غیر طبیعی صدور پروانه های ساختمانی آن هم در زمانی کوتاه،‌ رشد هفته به هفته قیمت مسکن و عوامل برون بخشی مثل تحریم های ظالمانه، رشد منفی اقتصادی در کشور و افزایش بی رویه سود های بانکی مهم ترین علل نشانه های رکود مسکن در سال 92 بوده است.
معاون مدیرکل اقتصاد مسکن وزارت راه و شهر سازی افزود: با توجه به رشد 27 درصدی تعداد معاملات آپارتمان های تهران در پنج ماهه نخست امسال می توان این گونه استنباط کرد که امسال فصل رکود برای بخش مسکن به سر خواهد آمد.
او ادامه داد: رشد قیمت ها و تعداد معاملات نشان می دهد که ایستگاه پایانی رکود مسکن، امسال است.
شهریاری عضو کمیسیون عمران و نماینده مجلس شورای اسلامی دیگر مهمان گفتگو ویژه در این برنامه یادآور شد: قشر جوان جامعه دسترسی به مسکن را محال می دانند.
او ادامه داد: با توجه به رشد جمعیت در 60 سال گذشته از 19 میلیون به تعداد کنونی و همچنین رشد شش برابری تعداد شهرها می توان گفت که به طور متوسط جمعیت هر شهر باید حدود 45 هزار نفر باشد اما تهران فعلا حدود 10 میلیون نفر جمعیت شبانه دارد یعنی حدود 200 برابر استاندارد شهر نشینی در جهان .
شهریاری با بیان اینکه رشد پله ای سال های 89 و 90 بی سابقه بود گفت:رد پای سیاست های دولت های قبلی در روند پلکانی قیمت مسکن به چشم می خورد.

 


عضو کمیسیون عمران و نماینده مجلس شورای اسلامی رشد صد درصدی قیمت مسکن در سه سال متوالی را رشد بادکنکی نامید و افزود: نرخ مسکن در شرایط کنونی و در مقایسه با تورم و تعادل دیگر اجناس به تعادل رسیده و می توان گفت دوران رکود را سپری کرده است.
مجتی بیگدلی رئیس انجمن انبوه سازان کشور در ارتباط تلفنی با گفتگو ویژه گفت: با توجه به رشد جمعیت پس از انقلاب پیش بینی می شد که در دهه اخیر به اوج قله نیاز مسکن در جامعه برسیم که این طور هم شد.
او افزود: ما محکوم به تولید مسکن هستیم و به این منظور تسهیلات خوبی هم در جامعه ارائه شده است.
حسام عقبایی رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک کشور نیز در دیگر ارتباط تلفنی با این برنامه رویکردی متفاوت با مهمانان برنامه را ارائه کرد و گفت: در سطح کشور به غیر از تهران شاهد کاهش قراردادهای اجاره و معاملات مسکن هستیم .
او افزود: نمی توانیم بگوییم که از رکود خارج شده ایم.
عقبایی راهکارهای خروج از رکود مسکن را معطوف به انحراف سیستم بانکداری کشور بیان کرد و گفت: اصلاح قانون سیاست های پولی و بانکی می تواند به بهبود وضعیت بازار مسکن کمک کند .
رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک کشور ادامه داد: بانک های کشور امروزه به بنگاه های اقتصادی تبدیل شده اند و سود تسهیلاتشان متناسب نیست همچنین مدت بازپرداختشان بسیار کوتاه است .

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: رکود بخش مسکن به عنوان صنعتی پایه به دیگر بخش ها هم سرایت می شود .
او ادامه داد: هم اکنون اختلافی میان تعداد مسکن و متقاضی در کشور نیست اما این بین حلقه ای گم شده ای وجود دارد که مانع از اتصال این دو می شود .
شهریاری تامین مالی را اولین مشکل متقاضیان درمسیر خانه دار شدن بیان کرد افزود: بانک ها به عنوان نخستین و بزرگترین نهاد تامین مالی با شرایط عجیب و غریب تسهیلات بانکی ، متقاضیان را از اقدام جهت دریافت تسهیلات باز می دارد.
معاون مدیرکل اقتصاد مسکن وزارت راه و شهر سازی گفت: برای دولت یازدهم کاری نداشت که به بانک مرکزی دستور دهد تا پول به بازار تزریق کند اما راهکار خروج از رکود مسکن این نبوده و نیست.
ملکی از گام های برداشته شده در راستای رفع رکود مسکن به تاسیس شرکت تامین سرمایه مسکن، املاک و مستغلات ،‌ راه اندازی بازار رهن ثانویه در بورس و توسعه ای شدن بانک مسکن در سال های اخیر اشاره کرد و افزود: اقدامات دیگری هم برای پیشرفت بازار مسکن در دست تدوین است.
رئیس انجمن انبوه سازان کشورهم گفت: آنهایی که به تمسخر مسکن مهر را مسکن محبت خطاب می کنند بهتر است بدانند تا به حال این اقدام موثر شش میلیون نفر را صاحب خانه کرده است .
او مشکل اصلی رکود مسکن را اصلاح نشدن نظام بانکی و پرداخت تسهیلات با سود 28 درصد بیان کرد و گفت: تا در نظام بانکی اصلاحی انجام نشود امیدی به تغییر در بازار مسکن نیست.
عقبایی هم خطاب به شهریاری گفت: اگر تعداد خانه ها به اندازه متقاضیان بود دیگر برنامه هایی با مضمون رسیدگی به شرایط ملک و مسکن در رسانه ملی و اخبار ساخته نمی شد.

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید