logo2-4030

مسکن دیگر افزایش قیمت نخواهد داشت

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: به دلیل اینکه عرضه در بازار مسکن زیاد است تا پایان سال ثبات نسبی در بازار حاکم می شود.
حسام عقبایی امروز در نشست خبری با اشاره به رشد 20 درصدی معاملات مسکن شهر تهران و پنج ماهه نخست سال جاری گفت : حجم معاملات باید در حدی باشد که شاهد جهش معاملات در نیمه دوم سال جاری باشیم، چون در سال انتخابات قرار داریم و تقریبا از اسفندماه معاملات افت می‌کند.
وی ادامه داد: برعکس تهران در کل کشور شاهد سیر نزولی معاملات هستیم به‌طور مثال در مرداد امسال 59 هزار و 986 قرارداد خرید و فروش در کل کشور امضاء شد که این رقم در مرداد سال گذشته 90 هزار قرارداد بود که کاهش 80 تا 70 درصد را نشان می‌دهد، علت اصلی این است که رونق مسکن معمولا از پایتخت نشأت می‌گیرد.
عقبایی تصریح کرد: قیمت خرید و فروش در سال 95 نسبت به سال 92 تغییر چندانی نداشته است و حتی در برخی نقاط شاهد کاهش قیمت هم بوده‌ایم.
عقبایی افزود : در حال حاضر نیز ظرفیت افزایش قیمت وجود ندارد ف هم‌اکنون عرضه‌کنندگان زیاد هستند. با این حال پیش‌بینی من این است که تا پایان سال ثبات نسبی در بازار مسکن حاکم شود.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور گفت:مجلس شورای اسلامی در سال 82 و 92 قانونی تصویب کرد که مشاوران املاک می‌توانند در واحدهای اداری، پروانه کسب بگیرند اما مشاهده می‌کنیم که شهرداری با دفاتر املاکی که در واحدهای اداری قرار دارند برخورد می‌کند و می‌گوید شما باید مجوز تجاری دریافت کنید. این در حالی است که به دلیل توان اقتصادی بسیاری از دفاتر املاک شاید نتوانند در واحدهای تجاری اقدام به برپایی بنگاه املاک کنند به همین دلیل از شهرداری درخواست می‌کنیم از تضییع حقوق همکاران ما خودداری کنند.
وی همچنین به بحث مالیات بر ارزش افزوده که منجر به فشار به صنف مشاوران املاک شده است ، اشاره و تاکید کرد: به مالیات مشاغل انتقاداتی داریم.
عقبایی افزود : در حال حاضر شاهدیم که مالیات املاک خصوصا در شهرهای بزرگ چند ده برابر شده است که این فشاری را بر متعاملین به ویژه مستاجران که هر ساله اقدام به عقد قرارداد می‌کنند وارد می‌کند.
عقبایی ادامه داد: مالیات بر ارزش افزوده به ارزش افزوده تعلق می‌گیرد در حالی که در قراردادهای املاک ارزش افزوده‌ای وجود ندارد.
وی تاکید کرد:همچنین قانون، املاک و خدمات غیرمنقول را مشمول معافیت مالیاتی کرده است، ولی سازمان امور مالیاتی مشاوران املاک را مشمول مالیات کرده، این مبالغ هم از جیب دفاتر املاک نمی‌رود، بلکه مردم به خصوص مستاجران که هر ساله اقدام به عقد قرارداد می‌کنند این هزینه‌ها را می‌پردازند.
وی تاکید کرد: سازمان امور مالیاتی نباید مفسر قانون باشد، بلکه این از وظایف مجلس شورای اسلامی است به همین دلیل تقاضای حذف مالیات بر ارزش افزوده از شغل مشاوران املاک را داریم.
عقبایی درباره قانون پیش‌فروش ساختمان اظهار کرد: قانون پیش‌فروش که در سال 89 تصویب شده است نیاز مبرم به اصلاح دارد. در این قانون مشاوران املاک حق پیش‌فروش ندارند و از طرف دیگر زیرساخت‌های لازم در دفاتر اسناد رسمی برای عقد قرارداد پیش‌فروش وجود ندارد، زیرا یکی از شرایط پیش فروش داشتن شناسنامه فنی ساختمان است که حدود 99 درصد ساختمان‌های کشور این شرایط را ندارند، بنابراین قانون پیش‌فروش از زیرساخت‌های لازم برای اجرا برخوردار نیست.
عقبایی به آخرین آمار املاک پیش‌فروش شده اشاره کرد و گفت: در 12 روز ابتدای شهریور در شهر تهران 109 قرارداد پیش‌فروش و در کل کشور 304 قرارداد امضاء شد. در مردادماه نیز در شهر تهران 298 قرارداد و در کل کشور 1187 قرارداد پیش‌فروش منعقد شد که البته آمار کمی است، ولی چون غالب این املاک شناسنامه فنی ندارند قاعدتا می‌توانند تحت تعقیب قرار گیرند، بنابراین تاکید می‌کنم که اصلاح قانون پیش‌فروش ضروری است.
عقبایی اذعان کرد: هر مشاور املاکی که بخواهد بیش از نرخ‌های تعیین شده مبلغی دریافت کند با آن برخورد می‌کنیم و شهروندان اگر به موردی برخورد کردند می‌توانند با شماره 7334 تماس بگیرند که در این صورت ما نسبت به بازپرداخت مبلغ اقدام می‌کنیم و حتی تا پلمپ واحد صنفی و ابطال واحد پروانه کسب با خاطیان برخورد می‌کنیم.

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید