logo2-4030

رشد اقتصاد به لطف افزایش درآمد های نفتی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
امسال اقتصاد چه خواهد شد؟این سوالی است که در خیلی از محافل خبری، تحلیلی و یا حتی اجتماعی و خانوادگی، می شنویم. خیلی ها منتظر تکان خوردن بخش مسکن هستند.
تولیدکنندگان به مبارزه با قاچاق دل بسته اند، تجار، به پتانسیل توسعه روابط اقتصادی چشم دارند و مردم هم منتظرند ببینند حال که تورم تا زیر 10 درصد پایین آمده، آن دسته از مسائلشان مانند اشتغال که تا امروز پیوند نسبتاً محکمی با رشد اقتصادی تهی از اشتغال داشته، حل خواهد شد یا خیر؟
شاید تحلیل همه این موارد در این مقال، ممکن نباشد اما، هم اینک که سال 95 به نیمه خود نزدیک می شود، مرکز پژوهش های مجلس، با نگاهی به بخش های عرضه در کشور، نوید رشد اقتصادی 6.6 درصدی در سال 95 را داده است. رشدی که البته بار عمده آن متاسفانه بر دوش نفت خواهد بود. برآورد های این مرکز کماکان بیانگر خواب بخش مسکن است که البته نسبت به سال قبل، مقداری سبک تر شده است. صنعت هم که سال قبل اصلاً حال و روز خوشی نداشت، امسال پیش بینی می شود، مقداری رنگ رونق به خود بگیرد و رشد 1.4 درصدی پیدا کند. در ادامه مروری بر  برآورد های این مرکز از بخش های اقتصادی در سال 95 خواهیم داشت.
افق روشن سال 95
قبل از ورود به تحلیل بخش های اقتصاد، خوب است نگاهی به فرصت ها و تهدید های پیش روی اقتصاد ایران در سال جاری بیندازیم. امسال، اگر چه مسائلی هم چون، وجود برخی کاستی ها در لغو کامل تحریم ها، مشکل تامین مالی بنگاه های اقتصادی، کمبود تقاضای موثر، بحران نظام بانکی، حجم انبوه بدهی های دولت، پایین ماندن نسبی قیمت نفت همچنان گریبانگیر اقتصاد کشور است، با این حال، مروری بر تحولات چند ماه گذشته، نشان می دهد ظرفیت هایی برای هر چه روشن تر شدن افق اقتصادی ایران فعال شده است. از این جمله می توان به اجرایی شدن برجام، امکان پذیری افزایش صادرات نفت، ...

برچسب ها: اخبار

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید