logo2-4030

خروج آرام مسکن از رکود

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
کارشناس بازار مسکن گفت: فاصله زمانی یک تا 10 ساله نیاز دارد تا بازار به طور کامل از رکود خارج شود.
فردین یزدانی گفت: خروج بخش مسکن از رکود بدون خروج اقتصاد از رکود امکان پذیر نیست و تزریق وام و اعتبارات همراه با افزایش رشد اقتصادی در بخشهای دیگر می تواند تاثیر گذار باشد.
وی ادامه داد: مطالعات در ادوار گذشته بیانگر این است که افزایش اعتبارات با فاصله زمانی تاثیر می گذارد و بازار را بلافاصله از حالت رکود خارج نمی کند.
یزدانی تاکید کرد: به تدریج نشانه هایی از اینکه بازار آرام آرام در حال خروج از رکود است مشاهده می کنیم اما هنوز بازار به حدی نرسیده که بگویم وارد رونق شده است.
وی افزود: رونقی مشابه سالهای 86-91 یا سال 75-76 در بازار مسکن را شاهد نخواهیم بود چرا که عمده رونق ها بر مبنایی اوج گیری تقاضای سرمایه ای و بعضا فعالیت های سوداگرانه بوده اما اکنون رونق با رشد آرام تولید و رشد آرامتر قیمت اتفاق خواهد افتاد .
وی ادامه داد: درسال91 ، 70 درصد افزایش قیمت و سال 86 ، 60 درصد افزایش قیمت در بخش مسکن داشتیم که امروز مانند سالهای گذشته افزایش چندانی در بازار نداشتیم.
کارشناس مسکن گفت: تزریق وام و اعتبار در کوتاه مدت و میان مدت تاثیر خود را خواهد گذاشت و مقداری از شدت رکود کم و بازار وارد فاز رونق می شود.
یزدانی تصریح کرد: آن چیزی که خروج از رکود را تعیین می کند ترکیبی از وام و اعتبار و رشد درآمد سالیانه خانوار است که این امر ناشی از اقتصاد ملی خواهد بود.
کارشناس مسکن گفت: با بررسی روندهای اقتصادی کشور در سال آینده ، رشد اقتصادی ما افزایش پیدا می کند و همراه با تقاضای موثر در سال آینده رونق نسبی را در تولید و افزایش کمتری را در قیمت بوجود می آورد.
وی افزود: باید علاوه بر مسئله رونق و رکود مسکن نیازهای اجتماعی نیز بررسی شود زیرا رشد اقتصادی مربوط به بخش مسکن نیست و مربوط به بخش خدمات و صنعت است که با هم می تواند مسکن را از رونق خارج کند.
وی تاکید کرد: اگر رشد اقتصاد شتاب نگیرد درآمد خانوار افزایش پیدا نمی کند و توان خانوارها برای استفاده از تسهیلات کم می شود.
وی با اشاره به اینکه توان خرید اندک است گفت: دولت با پرداخت تسهیلات بخشی از این نقصان تقاضای موثر را کم کند و همه جای دنیا اصل بر این است که خرید مسکن متکی بر درآمدهای آتی خانوار است نه متکی بر درآمد های گذشته است.
وی ادامه داد: برنامه وام و پس انداز بخشی از مشکل را حل کرده اما تمام آن را برطرف نکرده است.
یزدانی با اشاره به اینکه 40 درصد افراد جز گروه های فقیر و کم درآمدند هستند گفت: به طور مثال در تهران یک عده از افراد یک تا دو میلیون بابت اجاره مسکن می دهند و توان تجمیع شده مالی ندارند و نمی توانند وارد بازار ملکی شوند.

برچسب ها: اخبار

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید