logo2-4030

ضرورت ساخت مسکن برای دو قشر جوان و حاشیه‌نشین

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
وزیر راه و شهرسازی بر ضرورت ساخت مسکن برای دو قشر جوان و حاشیه نشین تاکید کرد.
عباس آخوندی در شانزدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن گفت :
با توجه به رشد شتابان شهرنشینی بر سیاست گذاری های کلان کشور در حال حاضر ما با چالش‌های نهادی مدیریت شهری مواجه هستیم.
وی افزود :
اصلی‌ترین مسئله‌ای که در حوزه مسکن باید مورد توجه باشدفهم موضوعات و درک صورت مسئله است تا بر اساس آن امکان پاسخگویی مناسب نیز به وجود آید.
اخوندی ادامه داد: داشتن فهم روشن از تحولات شهر و شهرنشینی بسیار مهم است که در ایران به اجماع نرسیده‌ایم.
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد : جمعیت شهری ایران در دهه 30 کمتر از 6 میلیون نفر بود که در آخرین سرشماری در سال 90 به 56 میلیون نفر رسید ودر 60 سال جمعیت شهری کشورمان 9 برابر شد و رشد شتابان شهری در ایران رخ داد که سیاست‌گذاری‌های شهری، اقتصادی، مسکن و سایر حوزه‌ها را دچار تحولات شدیدی کرد.
وی گفت: در حال حاضر به دلیل ادامه رشد سریع شهر نشینی برای بیشتر یاست‌گذاران و مدیران حوزه‌های مختلف و شهروندان این عادت همچنان وجود دارد که به دنبال راهکارهایی برای پاسخ‌گویی به رشد سریع جمعیت باشیم.
وی افزود : در گذشته رشد سریع ایجاب می‌کرد تا تولید انبوه و ساخت شهرهای جدید در برنامه‌ریزی‌های کلان مسکن ورود داشته باشد اما در حال حاضر در بیشتر شهرها جمعیت به تعادل نسبی رسیده است.
همچنین در جلسات شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در دو سال گذشته در بازنگری طرح‌های جامع شهرهای میانی آمارها نشان‌دهنده این مطلب است که بیشتر شهرها به افق جمعیتی طرح جامع خود نرسیده‌ در حالی‌ که در کلان‌شهرها خلاف این مسئله رخ‌داده است.
وی تاکید کرد : با توجه به نبود تعادل جمعیتی در بیشتر شهرها و رسیدن به تعادل نسبی جمعیتی در کلان‌شهرها این پرسش مطرح است که آیا تولید انبوه مسکن در شهرهای بزرگ اولویت سیاست‌گذاری مسکن است یا خیر؟
سیاست‌گذار ارشد حوزه مسکن گفت: در شش سال گذشته تصور بر این بود که مسکن مسئله‌ای پروژه محور است و باید مانند یک سلسله پروژه‌های شهری حل شود. درحالی‌ که واقعیت شهرهای بزرگ ما خلاف این است.
همچنین با توجه به اینکه برای بیش از 166 هزار واحد مسکونی مهر ، متقاضی وجود ندارد در حال حاضر باید مسئله مسکن را با واقعیت موجود مورد تحلیل قرار دهیم و به این پرسش پاسخ علمی دهیم که آیا رشد شتابان شهرنشینی در ایران وجود دارد و با پاسخ به این پرسش به ثبات و تعادل در سیاست‌گذاری برای شهرنشینی برسیم.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به پیام روز جهانی اسکان بشر یا هبیتات گفت : در رسانه‌ها بارها شنیده می‌شود که در تهران خانه‌های خالی وجود دارد اما پیام هبیتات نشان‌دهنده این مطلب است که آنچه احداث‌شده در پاسخ به انتظارات سوداگرانه بوده و مطابق با بازار تقاضای مسکن نبوده است و اساساً با توجه به انفجار جمعیت در کلان‌شهرها در گذشته ، دیگر رشد و تقاضایی مانند گذشته وجود ندارد.
آخوندی با اشاره به اینکه اقدامات دهه‌های 50 و 60 مربوط به همان دوران است و در دهه 90 پاسخگوی نیازهای واقعی جامعه نیست ، ادامه داد: با توجه به پیام هبیتات که کانون شهرها را مورد توجه قرار داده است ما برای حل مسئله مسکن نیازمند بازگشت به کانون شهرها هستیم و فهم این مسئله بسیار مهم است.
وی گفت: در بحث مسکن یک سلسله نهاد درگیر هستند تا محصولات تعاملات نمادین ساخت مسکن و توسعه شهرها محقق شود.
وزیر راه و شهرسازی با انتقاد از مجموعه اقداماتی که در دو دولت گذشته رخ داد ، گفت: در دولت جدید هنگامی ‌که شروع به کار کردیم بازار نهادی مسکن مانند بازار سوریه و یمن بازاری بمب باران شده بود که در آن محله‌ها به‌هم‌ریخته بود و این بازار بمباران‌شده دچار اختلالات نهادی وحشتناکی بود که وقتی این دوران را با سال 72مقایسه می‌کنم می‌بینم که این دو بازار به‌هیچ‌عنوان قابل‌مقایسه باهم نیست.
آخوندی تأکید کرد: بزرگ‌ترین مشکل دولت قبل در بحث مسکن اختلال در نهادهای بازار مسکن بود و بازار مسکن که دارای نهادهای متنوعی همچون متقاضی، تولیدکننده، انبوه‌ساز و سرمایه‌گذار است دچار اختلال شد و نهادهای انبوه‌ساز و تولیدکننده عملاً به پیمانکاران بخش دولتی تبدیل شدند که در حال حاضر تغییر رفتار این قشر مشکلاتی را برای سیاست‌گذاران ارشد حوزه مسکن ایجاد کرده است.
وی افزود: باید صندوق های پس انداز را زنده کنیم و به نظام مدیریت حکمرانی شهری برگردیم.

* سقف وام مسکن مهر افزایش نمی‌یابد

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ساماندهی امور همه مسکن مهر گفت : مشکلاتی در شهر جدید پردیس وجود دارد که البته سقف تسهیلات مسکن مهر افزایش نمی یابد.
عباس آخوندی در حاشیه شانزدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن گفت : به دنبال افزایش سقف تسهیلات فردی مسکن مهر نیستیم و نمی‌خواهیم این انتظار در جامعه ایجاد شود بلکه در پی حل مسائل زیرساختی واحدهای مسکن مهر به ویژه در شهر جدید پردیس هستیم.
وی تاکید کرد : اوراق امتیازات تسهیلات مسکن در حال افزایش عرضه است و باز هم با افزایش عرضه اوراق مسکن می‌خواهیم قیمت آن را کاهش دهیم و موافق مداخلات دولتی نیستیم چون موجب بی‌انضباطی درازمدت در بازار می‌شود.
وزیر راه و شهرسازی گفت : هر کاری بر اساس سیستم بازار انجام شود پایداری و قابلیت اطمینان برای خریدار و خانواده را به همراه خواهد داشت.
آخوندی اضافه کرد: تصمیم های فردی بازار مسکن را از وضع خود خارج می‌کند و معتقد به ایجاد نهاد در بازار هستم چرا که این نهادها می‌توانند در درازمدت اقدامات بهتری انجام دهد.

* تدابیر ویژه برای تامین زیرساخت‌های مسکن مهر پردیس

وزیر راه و شهرسازی درباره افزایش قیمت واحدهای مسکن مهر در شهر پردیس گفت: در پی ساماندهی مسائل زیرساختی مسکن مهر مثل تامین آب،‌برق، فاضلاب، ایجاد راه و مدرسه هستیم چرا که این موارد پرهزینه است.

* مسکن اجتماعی معطل اتمام مسکن مهر


آخوندی گفت : مقدمات تولید مسکن اجتماعی با توسعه‌ای شدن بانک مسکن در حال انجام است و اجرای این طرح حتما باید پس از اتمام مسکن مهر باشد.
آخوندی ادامه داد: در شرایط تنگنای اعتباری، مشکلات زیادی برای تامین مالی وجود دارد اما به هر حال در حال انجام اقدامات آن در سازمان برنامه و بودجه و نهادهای تصمیم‌گیر هستیم تا وقتی که مسکن مهر به اتمام رسید آن را شروع کنیم.
اخوندی گفت: دو مسله بنیادی در حوزه مسکن وجود دارد که بافت های فرسوده در مرکز شهر و حاشیه نشینی است که بیش از 30 درصد جمعیت شهری ایران را تشکیل می دهد.
وی افزود : تشکیل صندوق پس انداز مسکن ، ارایه تسهیلات ارزان با سود تک رقمی در بافت فرسوده (8 درصد) ودر سایر نقاط 9.5 درصد از جمله سیاست های ما در این بخش است.
اخوندی درباره اینکه روزانه چه تعداد برای سپرده‌گذاری در صندوق پس‌انداز مسکن یکم (خانه اولی‌ها) اقدام می‌کنند،گفت: آماری که هفته گذشته از بانک مسکن گرفتیم روزانه حدود هزار نفر برای سپرده‌گذاری به صندوق پس‌انداز مسکن یکم مراجعه می‌کردند. نکته مهم سپرده‌گذاری این است که به محض اینکه متقاضیان در این صندوق سپرده‌گذاری می‌کنند تسهیلات بانکی قطعا به آنها پرداخت می‌شود تا برای خرید مسکن اقدام کنند.
آخوندی ادامه داد: این سیاست درستی است که هم موجب خروج غیرتورمی مسکن از رکود می‌شود و تقاضای یکباره نیز در بازار ایجاد نمی‌ کند.
وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: نظام پس‌انداز موجب گردش پول در جامعه می شود و از چاپ اسکناس از سوی بانک مرکزی جلوگیری می‌کند، قطعا این سیاست‌گذاری به تدریج به سمت بافت‌های میانی شهر که محیط‌های بسیار ارزشمند و اقتصادی است ،ند نیز گسترش می‌یابد.

برچسب ها: اخبار

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید