logo2-4030

تهران پیشگام رشد معاملات مسکن

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
تهران پیشگام رشد معاملات مسکن
رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک گفت: در 6 ماه نخست امسال در تهران معاملات مسکن (خرید، فروش و اجاره) نسبت به سایر استان ها رشد 18 درصد داشته است.
حسام عقبایی گفت: بازار مسکن بعد از سه سال که در رکود به سر می برد امروزه در حال گذر از دوره رکود است.
وی ادامه داد: ارائه تسهیلات بانکی باعث ترغیب بازار تقاضا شده و متقاضیان بازار مسکن بالأخص در بخش خرید واحدهای کوچک زیاد شده است.

عقبایی تصریح کرد: بر اساس آمار و ارقام، نشانه های خروج از رکود در معاملات مسکن و همچنین ورود به دوران پیش رونق را شاهد هستیم.
وی افزود: در شهر تهران در 6 ماه اول سال 95 حجم معاملات سیر صعودی داشته که این رشد به معنی رونق نیست اما این روند مبین عبور از رکود و ورود به دوران پیش رونق است.
وی تأکید کرد: در شهر تهران در ماه مرداد 18 هزار و 699 قرارداد خرید و فروش و در شهریور 15 هزار و 379 قرارداد خرید و فروش داشتیم که این آمار مبین افزایش حجم معاملات به طور نسبی است.
رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک گفت: میانگین معاملات در کل کشور کاهش داشته اما بازار مسکن الگو و نشأت گرفته از بازار پایتخت است به طوری که بازار پایتخت اگر وارد رونق و پیش رونق شود سایر استانها نیز رونق پیدا می کند.
وی گفت: بخشی از معاملات در شهر تهران علاوه بر بازار مصرف رویکرد سرمایه ای دارد و این انگیزه سرمایه گذاری در سایر استان ها بسیار پایین است.
وی ادامه داد: هر چند در کل کشور رویکرد سرمایه ای کاهش پیدا کرده اما به صفر نرسیده و در بسیاری از شهرستان ها و شهرهای کوچک رویکرد سرمایه ای نزدیک به صفر است که باعث کاهش معدل معاملات در سطح کشور می شود.
عقبایی تصریح کرد: در سه تا چهار ماه آینده یعنی اواخر پاییز و اوایل زمستان 95 شاهد افزایش حجم نسبی معاملات در مراکز استان ها هستیم و در پایان سال نیز افزایش معاملات به شهرهای کوچکتر نیز می رسد.
وی با اشاره به اینکه مسکن در شش ماه دوم سال وارد فاز پیش رونق می شود گفت: در مجموع در تهران 18 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل معاملات مسکن رشد داشته است و تأثیرگذاری بازار پایتخت بسیار مهم است و ارائه تسهیلات در شهر تهران قابل لمس بوده است.
وی ادامه داد: در شهریور ماه 95 در سطح کشور 50 هزار و 630 قرارداد خرید و فروش و 61 هزار و 78 قرارداد اجاره منعقد شد و در شهر تهران در شهریور 95، 15 هزار و 372 قرارداد خرید و فروش و 19 هزار و 32 قرارداد اجاره منعقد شد که در مجموع در تهران 34 هزار و 830 قرارداد و در کل کشور در شهریور ماه 114 هزار و 139 قرارداد منعقد شد که در پاییز معاملات روند صعودی خواهد گرفت.
وی با اشاره به اینکه اصلی ترین زمان نقل و انتقال و اجاره در فصل تابستان است گفت: در فصل پاییز و زمستان حجم معاملات چندین برابر تابستان است به طوری که در بهمن 91، در فصل زمستان شاهد رشد 3 برابر معاملات بودیم.
وی تأکید کرد: افزایش و ارائه تسهیلات به دهک های متوسط جامعه کمک زیادی کرده است اما اصلی ترین عامل بازار برای خروج از رونق در فضای اقتصادی کشور نیست.
وی افزود: با یک عامل تسهیلات بازار وارد رونق نمی شود باید قدرت خرید مردم بالا رود و دولت از روش های جز تسهیلات بانکی استفاده کند.
عقبایی تأکید کرد: اصلاح تسهیلات بانکی گامی در جهت بالا بردن قدرت خرید مردم است اما اقداماتی ازجمله کاهش سود و بازپرداخت تسهیلات، افزایش مدت بازپرداخت در کنار مدیریت زمین و بخش مسکن اجتماعی و مسکن استیجاری دولت می تواند حرکت جهادی در این بخش داشته باشد و می تواند بخشی از مطالبات مردم را پاسخگو باشد.

برچسب ها: اخبار

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید