logo2-4030
90 برابر شدن قیمت مسکن ظرف 20 سال - 5.0 از 5 تا 1 رای

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
وام مسکن

جالب است بدانید رشد قیمت مسکن در کشور ما از سال 71 تا 91، در شهر تهران 9هزار درصد بوده است.

یعنی قیمت مسکن در طول این
20 سال، 90 برابر شده است؛

بنابراین طبیعی است که همه به دنبال سرمایه‌گذاری در این بخش باشند
.

 

90 برابر شدن قیمت مسکن ظرف 20 سال

روزگاری خانوار‌ها با یک حقوق نه چندان بالا می‌توانستند پس‌انداز کنند و پس از چند سال با استفاده از وام، سقفی بالای سرشان داشته باشند. اما هر چه زمان گذشت این نیاز اولیه زندگی تبدیل به رؤیا شد تا جایی که امروز خانه‌دار شدن مخصوص اقلیتی از جامعه شده و برای طبقات متوسط تا حدود زیادی دست‌نیافتنی است.

از یک طرف خریداران پول لازم را برای خرید خانه ندارند و از طرفی سازنده‌ها هم حاضر نیستند دارایی‌شان را ارزان بفروشند. از همه اینها گذشته خبری هم از تسهیلات با سود منطقی و بازپرداخت طولانی مدت نیست. اینجاست که باید پرسید سرنوشت طبقه متوسط و ضعیف جامعه چه خواهد شد؟ آیا باید نیمی از درآمدشان را تا آخر عمر به صاحبخانه‌ها بدهند و خانه‌به‌دوش باشند یا اینکه در آینده ورق برمی‌گردد؟ حسن محتشم، رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران و حسام عقبایی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران در یک برنامه تلویزیونی دراین‌باره نظرات خودشان را ارائه کردند.

مسکن چلسی

دوره انتظار مسکن؛ حداقل 36 سال

رئیس انجمن صنفی انبوه‌سازان استان تهران گفت:‌ به‌طور طبیعی باید سطح درآمد‌ها به‌گونه‌ای باشد که مردم بتوانند با پس‌انداز صاحب‌ خانه شوند اما قیمت‌ها به‌گونه‌ای است که این کار به‌سختی اتفاق می‌افتد. الان در طرح جامع مسکن دوره انتظار صاحب‌خانه شدن 12 سال دیده شده است؛ البته به شرطی که به‌هیچ‌وجه از حقوق و درآمد در طول این مدت برداشت نشود که البته امکان‌پذیر نیست. اگر هم یک‌سوم حقوق موردنظر پس‌انداز شود، دوره انتظار 36 ساله خواهد شد.
حسن محتشم ادامه داد: در کشور‌های توسعه‌یافته دولت‌ها تا 90 درصد قیمت مسکن را تسهیلات می‌دهند اما در کشور ما به خاطر اینکه سیستم بانکی منابع کافی ندارد،‌ این شرایط فراهم نیست. این در حالی است که بیش از 30 درصد درآمد یک خانواده صرف اجاره می‌شود که چنانچه این هزینه به‌عنوان قسط خرید مسکن پرداخت شود، خانواده‌ها رضایت بیشتری دارند چون در نهایت صاحب ‌خانه می‌شوند.

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید