logo2-4030

احتمال رونق مسکن در سال 97

احتمال رونق مسکن در سال 97 - 3.0 از 5 تا 2 آرا

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

احتمال رونق مسکن در سال 97

احتمال افزایش قیمت مسکن

وضعیت معاملات مسکن از نیمه ی دوم سال جاری تا کنون نشان از رشد در معاملات دارد و از آذرماه که رشد معاملات مسکن نسبت به سال گذشته 50 درصد افزایش یافت، گمانه زنی ها پیرامون آینده بازار مسکن و زمان برون رفت از رکود و رسیدن به دوران رونق بخش مسکن آغاز شد. پیش بینی های مختلفی در این زمینه صورت گرفته و کارشناسان زیادی به بیان نظرات خود پرداخته اند. اگر چه سرعت رشد معاملات مسکن در دی ماه و بهمن ماه نسبت به آذر ماه کند شده، اما تعداد معاملات صورت گرفته همچنان امیدها را در دل اهالی مسکن زنده نگه داشته است.
یک کارشناس مسکن معتقد است که در سال آتی معاملات مسکن روند صعودی خود را ادامه خواهد داد و پیش بینی نمود تا تابستان سال 97، معاملات مسکن با 10 درصد رشد مواجه خواهد شد. حجم خرید و فروش ها متاثر از عوامل مختلفی که در سال 96 ایجاد گردیده، افزایش خواهد یافت و رسیدن به رونق بخش مسکن و پس از آن رونق اقتصادی، در دسترس خواهد بود. از عواملی که مسبب رشد معاملات مسکن هستند می توان به کاهش نرخ سپرده های بانکی و افزایش اقبال عمومی به سرمایه گذاری در بخش مسکن و همچنین افزایش میزان و تعداد تسهیلات مسکن اشاره کرد. به اعتقاد این کارشناس اقتصادی این پیش بینی ها در صورتی تحقق می یابد که در سال آینده دیگر شاهد نوسانات در بازارهای طلا و ارز نباشیم.
وی در زمینه ی وضعیت اجاره بها اشاره دارد که از آنجایی که معمولا از اردیبهشت ماه تا شهریور ماه ترافیک جابجایی ها وجود دارد و افراد سکونتگاه های خود را تعویض می کنند، انتظار می رود که نرخ اجاره بها در تابستان سال 97 اندکی افزایش یابد. اما میزان افزایش این نرخ باید متناسب با نرخ رشد قیمت مسکن باشد و نمی تواند از آن تجاوز کند. از آنجایی که هر سال میزان حقوق 10 الی 12 درصد بیشتر می شود، این میزان افزایش در نرخ اجاره بها طبیعی به نظر می رسد. البته باید گفت که میزان نرخ اجاره بها متاثر از برابری عرضه و تقاضا در بازار رهن و اجاره خواهد بود و نباید نگرانی خاصی در بین خانواده ها و مستاجران به وجود بیاید.

برچسب ها: قیمت مسکن , تسهیلات مسکن, نرخ اجاره بها, رشد معاملات مسکن, رونق بخش مسکن, کاهش نرخ سپرده های بانکی, بازارهای طلا و ارز, بازار رهن و اجاره

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید