logo2-4030

فعالیت بانک در بازار مسکن؛ صحیح یا غلط؟

فعالیت بانک در بازار مسکن؛ صحیح یا غلط؟ - 5.0 از 5 تا 1 رای

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

فعالیت بانک در بازار مسکن؛ صحیح یا غلط؟

بانک وبازارمسکن


بانک ها برای کمک به بخش ساخت و ساز مسکن و به عنوان واسطه گر پولی وارد حوزه اقتصادی و بازار مسکن شده اند؛ اما امروزه مشاهده می کنیم که بانک ها به صورت مستقیم وارد بازار مسکن شده و همچون بنگاه ها و دفترهای مشاوره املاک فعالیت می کنند. این در حالی است که سازندگان بخش خصوصی مسکن به حداقل فعالیت خود در ساخت و فروش خانه رسیده اند.
بانک ها وظیفه دارند تا تسهیلات لازم را در اختیار سازندگان مسکن بگذارند تا آنها با استفاده از این تسهیلات به ساخت و ساز و عرضه مسکن رونق ببخشند ولی در حال حاضر خود بانک ها سازنده شده اند. این یکی از بزرگترین مشکلات حال حاضر بازار املاک است که باید خیلی سریع برطرف گردد.
رییس اتحادیه املاک بیان کرد که در شرایطی قرار گرفته ایم که بانک ها عامل گرانی بازار مسکن شده اند و نقش بنگاه های معاملاتی را ایفا می کنند. وی بیان کرد که بخشی از خانه های خالی مربوط به بانک ها است که اقدام به ساخت آنها کرده اند تا در شرایط رونق آنها را بفروشند و بدهی های خود را پرداخت کنند. به همین دلیل بانک ها نیز در بازار مسکن جزئی از دلالان و سوداگران شده اند تا بتوانند از فروش خانه های خود سود کنند.
وی مالیات بر خانه های خالی را راه حل مناسب ندانسته و بیان کرد این طرح همیشه مطرح شده ولی این کار نقش موثری بر بازار مسکن نخواهد داشت. دولت باید با اجرای تدبیرهایی از سوی بانک مرکزی نقش بانک ها را در ایجاد بنگاه های مسکن کمرنگ کند و آنها را به حمایت از تولید کنندگان اصلی سوق دهد.
رییس اتحادیه املاک با بیان اینکه در سال های گذشته بانک ها نقش موثری در قدرت خرید متقاضیان مسکن داشته بیان کرد که به دلیل رکودهای چند ساله، در حوزه تولید مسکن و عرضه آن با کمبود مواجه هستیم. بانک ها باید به ارائه تسهیلات به سازندگان بپردازند تا این بخش را نیز تامین کنند و باعث ایجاد ثبات در عرضه و تقاضای مسکن بشوند. نقش بانک ها در ایجاد رونق در بازار مسکن و جلوگیری از رکود دوباره بسیار زیاد است.

برچسب ها: بازار مسکن, بانک مرکزی, ساخت‌ و ساز مسکن, تولید مسکن, خانه های خالی, بنگاه های مسکن, عرضه و تقاضای مسکن, رییس اتحادیه املاک

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید