logo2-4030

آیا بازار مسکن به سمت و سوی مناسبی پیش می رود؟

آیا بازار مسکن به سمت و سوی مناسبی پیش می رود؟ - 5.0 از 5 تا 1 رای

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

آیا بازار مسکن به سمت و سوی مناسبی پیش می رود؟

بهبوداوضاع مسکن


وضعیت بازار مسکن در ماه های گذشته بسیار متفاوت و متلاطم بوده است. به همین علت نمی‌توان وضعیت این بازار را به صورت دقیق مورد بررسی و پیش بینی قرار داد. با توجه به اتفاقاتی که در سال گذشته مبنی بر افزایش ناگهانی قیمت بازار مسکن اتفاق افتاد، کارشناسان ترجیح می دهند به صورت محتاطانه پیش بینی های خود را بیان کنند. در ماه های اخیر پیش بینی خاصی از کارشناسان خبره بازار مسکن به چشم نخورده که نشان از عدم وضوح در این بازار است.
از مواردی که می توانیم بر اساس آن اقدام به پیش بینی در این بازار نماییم، آماری است که از ماه های گذشته به دست می‌ آید. دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده که قیمت مسکن تهران به صورت میانگین رشد ۶.۴ درصدی را به خود اختصاص داده است. این میزان رشد در حالی اتفاق می افتد که وضعیت بازار مسکن تهران به گونه ای است که قیمت متوسط هر متر مربع آپارتمان در تهران به ۹ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است. این میزان، نشان از افزایش بسیار زیاد قیمت مسکن نسبت به سال گذشته دارد.
در حالی نرخ متوسط قیمت مسکن افزایش پیدا می کند که در حال حاضر شاهد کاهش معاملات نیز هستیم. در ماه آبان امسال نسبت به آبان ۹۶ تعداد معاملات به کمتر از نصف کاهش پیدا کرده است. همچنین از میزان معاملات در آبان ۹۷ نسبت به مهر ۹۷ دو هزار معامله کاسته شده که نشان از سمت و سوی رکودی بازار مسکن دارد. رسیدن به رکود تورمی در بازار مسکن ممکن است تبعات بسیار سنگینی برای اقتصاد ایران داشته باشد.
خوشبختانه وزیر جدید راه و شهرسازی در تلاش است با استفاده از امکانات موجود و با به کارگیری راهکارهای مدرن و زودبازده، بازار مسکن را از وضعیت فعلی خارج کرده و به سمت رونق و همچنین کاهش قیمت مسکن پیش ببرد. امید است با توجه به مشکلات موجود، هرچه سریعتر شاهد برطرف شدن موانع از این بازار و بهبود شرایط بازار مسکن باشیم. برای این موضوع دولت، مجلس و همه ارکان های نظام باید تلاش کنند تا وضعیت این بازار بهبود پیدا کند.

برچسب ها: بازار مسکن تهران, قیمت مسکن , بازار مسکن, راه و شهرسازی, وضعیت بازار مسکن, بهبود شرایط بازار مسکن

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید