logo2-4030

حباب قیمت در مسکن و بازارهای موازی

حباب قیمت در مسکن و بازارهای موازی - 5.0 از 5 تا 1 رای

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

حباب قیمت در مسکن و بازارهای موازی

حباب قیمت مسکن و بازارهای موازی

با وجود رشد نامتعارف قیمت مسکن در سال اخیر، آمارها نشان می دهد این بخش نسبت به بازارهای موازی خود حباب قیمتی کمتری داشته است. متوسط قیمت مسکن در فروردین ماه 96 رقمی حدود 4 میلیون و 370 هزار تومان بوده و این رقم در فروردین ماه 97 به 5 میلیون و 530 هزار تومان رسیده است. بنابراین قیمت مسکن از سال گذشته تا کنون 29.5 درصد افزایش یافته و این نرخ حدود 17.5 درصد بالاتر از نرخ تورم نقطه به نقطه قرار دارد.
درحالی که به خصوص در سه ماهه پایانی سال 96 قیمت مسکن به طور غیر قابل پیش بینی افزایش یافت، این وضعیت در بازارهای موازی به گونه ی شدیدتری مشاهده می شود. قیمت سکه در فروردین ماه 96 بالغ بر 1 میلیون و 163 هزار تومان بوده و یک سال پس از این تاریخ یعنی در ماه جاری به 1 میلیون و 850 هزار تومان رسیده که یک رشد 59 درصدی را نشان می دهد. کارشناسان حباب قیمت سکه بسیار زیاد ارزیابی می کنند و اعتقاد دارند قیمت سکه باید نزدیک به 450 هزار تومان کاهش پیدا کند. بنابراین سرمایه گذاری در بازار سکه از این پس بسیار پر ریسک خواهد بود.
در بازار بورس نیز در یک سال گذشته رشد 19055 واحدی را شاهد هستیم و به نظر می رسد این بازار به عنوان یک بازار مناسب برای سرمایه گذاری در سال جاری مطرح خواهد بود. افزایش قیمت ارز می تواند موجب رشد شرکت های صادر کننده در بازار بورس شده و شاخص کل را افزایش دهند.
به اعتقاد کارشناسان حباب قیمت مسکن باعث شده تمایل به خرید و فروش در این بازار کاهش پیدا کند و خریداران را به طور موقت از بازار خارج کرده است. اگر حباب قیمت مسکن نشکند و قیمت ها در این بخش کاهش پیدا نکند ایجاد رکود تورمی دور از دسترس نخواهد بود و به زودی مشکلات بزرگتری گریبان گیر این بازار بزرگ خواهد شد. سرمایه گذاری در این شرایط ممکن است با خواب سرمایه همراه باشد و سودآوری مناسبی در پی نخواهد داشت. برای جلوگیری از به رکود رفتن دولت ناگزیر است که قیمت مسکن را به تعادل برساند.

برچسب ها: قیمت مسکن , نرخ تورم, قیمت سکه, سرمایه گذاری در بازار سکه, بازار بورس, حباب قیمت مسکن

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید