logo2-4030

بازگشت سرمایه ها به بازار مسکن

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بازگشت سرمایه ها به بازار مسکن

بازگشت سرمایه به بازار مسکن

وضعیت بازار مسکن در ماه های اخیر باعث شده تا کارشناسان اقتصادی به سرمایه گذاری در این بازار بیش از پیش توجه کنند. طبق آمارهای رسمی موجود، 4 بازار اصلی سرمایه گذاری یعنی بورس، سکه، دلار و مسکن در 9 ماه ابتدایی سال 96 دارای رشد های مختلفی بوده اند. در حالی که در این مدت زمان بازار مسکن رشد 8 درصدی و دلار رشد 11.8 درصدی را تجربه کرده اند، در همین زمان سکه رشد 15.5 درصدی و بورس رشد 27 درصدی را پشت سر گذاشته اند.
اما نکته مهم و قابل تأمل، رشد مناسب مسکن در سه ماه سومین فصل سال است. قیمت مسکن در مهر ماه امسال رشد 8.7 درصدی را نسبت به سال گذشته تجربه کرد. این روند در آبان ماه نیز با افزایش رو به رو شد و رشد 10.9 درصدی را برای بازار مسکن رقم زد؛ اما در آخرین ماه فصل پاییز رشد نقطه به نقطه قیمت مسکن به 15 درصد رسید تا امیدها برای رونق مسکن قوت بگیرد.
بازار مسکن با ثبت رکورد رشد 15 درصد در آذر ماه امسال به عنوان رقیبی جدی برای سرمایه گذاری در سپرده های بانکی مطرح شده است. چراکه بازده سرمایه گذاری در بازار مسکن و سپرده گذاری در بانک هم اکنون در یک سطح قرار دارند و در آینده با توجه به رونق مسکن می توان بازده بالاتری را در این بازار برای سرمایه گذاری پیش بینی کرد. به نظر می رسد در ماه های آتی می توان کاهش سرمایه های بلوکه شده در سپرده های بانکی را انتظار داشته و جایگزینی این سرمایه ها در بازار مسکن را شاهد بود.
با اینکه در سالیان اخیر و حتی تا قبل از مهر ماه سال جاری، سرمایه گذاری در بازار مسکن دارای مخالفان بسیاری بوده است؛ اما پس از کاهش سود سپرده های بانکی در شهریور ماه امسال و ارائه تسهیلات بانکی به گروه متقاضیان خرید مسکن، رشد بازار مسکن در سه ماه فصل پاییز رقم خورد. تا قبل از مهر ماه 96، رشد قیمت مسکن نسبت به تورم عمومی کشور پایین تر بوده و به همین خاطر سرمایه گذاری در بازار مسکن از توجیه اقتصادی برخوردار نبود؛ اما شرایط کنونی بازار مسکن و روند رو به رشد این بازار حاکی از آن است که سرمایه گذاری در مسکن می تواند در سال های آتی بازدهی مناسبی را برای سرمایه گذاران فراهم کند.

برچسب ها: رونق مسکن, قیمت مسکن , بازار مسکن, سرمایه گذاری مسکن, آمار مسکن

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید