logo2-4030

تاثیرات سوء نوسانات ارز بر بازار مسکن

تاثیرات سوء نوسانات ارز بر بازار مسکن - 3.0 از 5 تا 2 آرا

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

تاثیرات سوء نوسانات ارز بر بازار مسکن

نوسانات ارز بر بازار مسکن

نوسانات اخیر نرخ ارز متاسفانه تاثیرات خود را بر بازار مسکن به خصوص در بخش فراورده های ساختمانی گذاشته و گرانی در برخی این اقلام تا 30 درصد رسیده است. طبق پیش بینی ها، رشد نرخ ارز باعث بالا رفتن قیمت مصالح ساختمانی شده و در نهایت به افزایش قیمت مسکن منجر خواهد شد. به نظر کارشناسان راه حل برون رفت از این مسئله تک نرخی کردن ارز و تقویت کالاهای داخلی است.
در سالیان گذشته همواره شاهد بوده ایم که نوسانات نرخ ارز بر بازارهای موازی به خصوص بازار مسکن اثرگذار بوده و باعث به وجود آمدن بی ثباتی در آنها می شود. متاسفانه این مسئله با گذشت زمان بارها تکرار شده و تاکنون هیچ راه حل عملی برای رفع آن ارائه نشده است. تاثیر افزایش نرخ ارز در روزهای اخیر به خوبی در بازارهای موازی نظیر بازار مسکن مشاهده می شود. نوسانات در بازار مسکن به شکل گرفتن قیمت های حبابی منجر شده و خطر آفرین است. به نظر می رسد وجود نرخ ترجیهی می تواند از نوسانات بازارهای موازی بکاهد و بی ثباتی در این بخش ها را به حداقل برساند. در این رابطه دولت نقش مهمی را بر عهده دارد در حالی که تاکنون حرکت مناسبی در زمینه از سوی مسئولین مشاهده نشده است.
با توجه به اینکه کارشناسان افزایش قیمت در بازار مسکن را در ماه اخیر تا حدود زیادی متاثی از افزایش نرخ ارز می دانند، اهمیت بحث تک نرخی کردن ارز دو چندان می شود. نوسانات نرخ ارز نه تنها بر قیمت واحدهای مسکونی نوساز سایه افکنده، بلکه قیمت خانه های چندسال ساخت را نیز افزایش داده است. این اتفاق در شرایطی روی داده که به نقل از متخصصین حوزه مسکن بازار کشش لازم برای افزایش قیمت مسکن را ندارد و ممکن است شرایط رکودی دوباره بر بازار مسکن حاکم گردد.
یکی از دلایل با اهمیت در رابطه با تبعیت بازار مسکن از نرخ ارز، سرمایه ای بودن بخش مسکن است و گرنه در هیچ اقتصادی مشاهده نشده که قیمت مسکن تا این حد متاثر از نوسانات نرخ ارز باشد. هنگامی که قیمت فراورده های ساختمانی در اثر افزایش نرخ ارز بالا می رود، راه حل معقول کاهش وابستگی تولیدات ساختمانی به کشورهای دیگر و جانشین سازی فراورده ها و قطعات داخلی در بلند مدت است.

برچسب ها: بازار مسکن, افزایش قیمت مسکن, ارز, نرخ ارز, تک نرخی کردن ارز

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید