logo2-4030

کاهش تقاضا مسکن در خرداد ماه

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

کاهش تقاضا مسکن در خرداد ماه

تقاضامسکن


طبق آمارهای به دست آمده از معاملات مسکن در خرداد ماه جاری، شاهد بیشترین نرخ تورم مسکن در مدت ۵ سال گذشته بوده ایم. اطلاعات به ثبت رسیده در دفتر اقتصاد مسکن کلان شهر تهران نشان می دهد که در بهار امسال با وجود اینکه در خرداد ماه تقاضای خرید آپارتمان نسبت به دو ماه دیگر کاهش داشته، اما در عین حال نیم میلیون تومان قیمت مسکن رشد داشته است.
این نوع تورم مسکن که به صورت ماهانه رخ داده، از سال ۹۲ تاکنون بی سابقه بوده است. نکته حائز اهمیت در تورم ماهانه و تورم نقطه ای که در بین ماه های فصل بهار رخ داده، نشان می‌ دهد که اکثر معاملات ملکی در تهران به صورت سرمایه ای و سفته ‌بازی بوده و متقاضیان اصلی مسکن نقش چندان موثری در شرایط تورم حال حاضر نداشته اند.
با یک بررسی خیلی ساده بین ماه اردیبهشت و خرداد مشخص می شود که سطح معاملات مسکن در خرداد ماه کاهش داشته اما نرخ تورم آن بیشتر بوده است. یعنی معاملات و نرخ مسکن در خلاف جهت هم حرکت کرده ان.د شرایط اقتصادی و سیاسی کشور باعث شده تا عده ای سرمایه خود را به بازار مسکن بیاورند و با انجام معاملات مکرر، سوء استفاده از افزایش قیمت ها باعث افزایش نرخ تورم مسکن و در عین حال کاهش معاملات بشود.
در این شرایط متلاطم بازار مسکن که معاملات و سفته بازی در حال انجام است، متقاضیان اصلی و مصرف کنندگان اصلی مسکن، از خرید آن و معامله در این بازار مشوش کنار کشیده اند. در این میان دولت با اجرای طرح‌ های برنامه‌ریزی شده باید در جهت تعادل بازار مسکن گام بردارد و بازار را از حالت التهاب خارج کند تا متقاضیان اصلی بتوانند به معامله در این بازار برگردند.
همچنین دولت باید با اجرای طرح‌ های پیشگیرانه خود اقدامات لازم را جهت جلوگیری از سوء استفاده سوداگران در بازار مسکن انجام دهد تا کسانی که مصرف کننده اصلی مسکن هستند بتوانند قدرت خرید مسکن را به دست بیاورند و روند افزایشی قیمت کنترل شود. امید است در هفته های آینده با تدبیر دولت مشکلات به وجود آمده حل شود

برچسب ها: بازار مسکن, خرید مسکن, معاملات مسکن, تورم مسکن, افزایش نرخ تورم مسکن

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید