logo2-4030

تقاضا دلیل گران شدن مسکن

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

تقاضا دلیل گران شدن مسکن

تقاضا دلیل گران شدن مسکن


از اصلی ترین مسائلی که در هر بازار اقتصادی تعیین کننده قیمت در آن بازار است، تعادل میان عرضه و تقاضا است. به طور کلی اگر در برهه ای از زمان تقاضا برای کالایی وجود داشته باشد، اما بازار نتواند عرضه مناسبی برای پاسخگویی به این تقاضا را فراهم کند رشد قیمت ها امری طبیعی است. در نقطه مقابل نیز با وجود عرضه بیشتر از تقاضای موجود در بازار نتیجه ای جز کاهش قیمت ها رقم نخواهد خورد. به گفته دبیر کانون انبوه سازان ایران، افزایش قیمت ملک در ماه های گذشته به دلیل انباشته شدن تقاضا برای خرید مسکن است.
پورحاجت همچنین اشاره کرد که شرایط حاکم بر بازار مسکن نشاندهنده وجود رونق در این بازار نیست. برای رسیدن به رونق در بازار مسکن بایستی همراه با افزایش تولید واحدهای مسکونی و عرضه خانه با قیمت مناسب، شاهد رشد کسب و کارهای مرتبط با حوزه ساختمان و املاک بود. به همین خاطر صرفاً باتوجه به افزایش قیمت ملک و بالا رفتن نرخ اجاره بها نمی توان مدعی رونق در بازار مسکن شد.
طبق آمارهای منتشر شده، هر ساله حدود یک میلیون واحد مسکونی بایستی به خانه های کشور اضافه شود. این در حالی است که به گفته دبیر کانون انبوه سازان کشور، در سال گذشته تنها نیمی از این نیاز بازار توسط بخش خصوصی پاسخ داده شده است. پورحاجت همچنین اشاره کرد که وجود قوانین دست وپاگیر یکی از دلایلی است که باعث می شود سرعت تولید واحدهای مسکونی پایین باشد. اگر مجلس به همراه دولت توجه بیشتری به بخش خصوصی داشته باشند با عرضه مناسب واحدهای مسکونی می توان در آینده تعادل لازم در بازار مسکن را برقرار کرد.
از اصلی ترین دلایل کمبود عرضه واحدهای مسکونی می توان وجود رکود در سال های گذشته را عنوان کرد. چراکه در پنج سال گذشته سرمایه گذاران با توجه به شرایط رکود در بازار مسکن از سرمایه گذاری در این بخش صرف نظر کرده بودند و همین امر باعث شده تا بازار مسکن در حال حاضر با کمبود عرضه واحدهای مسکونی مناسب روبه رو شود. البته به نظر می رسد با توجه به خارج شدن بازار ملک از دوران رکود، مجدداً سرمایه گذاران به بازار ملک و ساختمان روی خوش نشان خواهند داد که این موضوع می تواند باعث بروز رونق کارساز در بازار ساختمان شود.

برچسب ها: بازار مسکن, خرید مسکن, بازار اقتصادی, عرضه و تقاضا, کانون انبوه سازان ایران

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید