logo2-4030

رکود معکوس در بازار مسکن

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

رکود معکوس در بازار مسکن

رکود معکوس بازار مسکن

رکود مسکن در سال های 91 تا 95 ضربه بزرگی بر بدنه اقتصاد کشور زد. در این سال ها علی رقم اینکه فروشندگان زیادی تمایل به ارائه واحد مسکونی خود داشتند، اما افزایش حبابی بهای مسکن در سال 91 و کاهش قدرت خرید افراد بازار مسکن را از خریدار خالی کرده بود. در سال 96 و با در دسترس قرار گرفتن وام های 100 میلیونی در اختیار متقاضیان مصرفی، وضعیت معاملات مسکن بهتر شد تا آنجا که در آذرماه شاهد افزایش 50 درصدی معاملات مسکن نسبت به همین زمان در سال 95 بودیم. بهبود شرایط تسهیلات مسکن برای خانه اولی ها در ماههای اخر سال 96 و ماههای ابتدایی سال 97 متقاضیان بیشتری را وارد بازار مسکن کرد.
در ماههای کنونی وضعیت بازار مسکن کاملا تغییر کرده و رکود معکوسی در این بخش شکل گرفته است. در حالی که متقاضی به قدر کافی در این بازار وجود دارد اما فایل های فروش مشاورین املاک هر روز کمتر می شود. علت اولیه این مساله را می توان امید فروشندگان به افزایش قیمت مسکن دانست. بسیاری از مشاورین املاک معتقدند که مسکن در ماههای آتی گران تر می شود و به همین سبب عرضه کنندگان در حال حاضر از فروش واحد مسکونی خود منصرف شده اند.
در مقابل برخی کارشناسان اعتقاد دارند در بازار مسکن کشش رشد قیمت وجود ندارد و نوعی عدم تعادل باعث عقب نشینی فروشندگان شده است. رشد 30 تا 40 درصدی قیمت مسکن در اسفند ماه که متاثر از افزایش بهای ارز بود در بین اهالی مسکن پذیرفته شده اما افزایش قیمت مسکن در ماههای اخیر توجیه منطقی ندارد و تنها باعث بی ثباتی بازار مسکن شده است.
یک بررسی موشکافانه تر نشان می دهد در سال های 91 تا 95 بازار مسکن از فروشنده اشباع شده بود و این مساله منجر به ایجاد 2.5 میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه شد. دولت برای تقویت بخش تقاضا و از بین بردن خانه های خالی تسهیلات مسکن را ارائه کرد اما در این میان یک مساله با اهمیت وجود داشت. عدم توجه به الگوی مصرف در سالهای گذشته و ساخت بی رویه خانه های لوکس در مناطق گران قیمت باعث به وجود آمدن این حجم از خانه های خالی شده بود. بنابراین عدم توجه به بخش عرضه در عین تقویت بخش تقاضا موجب عدم تعادل در بازار مسکن شد؛ به گونه ای که برای واحدهای کوچک و متوسط متراژ متقاضی زیادی به وجود آمد در حالی که تعداد این واحد ها اندک بود. بنابراین قیمت واحدهای مسکونی کوچک و متوسط متراژ افزایش پیدا کرد و فروشندگان دیگر به بهای معمول حاضر به فروش واحد مسکونی خود نیستند و قیمت های پیشنهادی خود را افزایش می دهند.

برچسب ها: بازار مسکن, افزایش قیمت مسکن, تسهیلات مسکن, رکود مسکن, مشاورین املاک

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید