logo2-4030

اجرای قانون مالیات های مستقیم

اجرای قانون مالیات های مستقیم - 5.0 از 5 تا 1 رای

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

اجرای قانون مالیات های مستقیم

اجرای قانون مالیات های مستقیم

بحث و گفت و گوها پیرامون دریافت مالیات از خانه های خالی مدت ها است که به موضوع مباحثه میان کارشناسان مسکن، وزارت اقتصاد و دارایی و وزارت راه و شهرسازی تبدیل است. مسئولین دولت معتقدند مالیات بر خانه های خالی می تواند به عنوان یک اهرم سلبی باعث افزایش عرضه مسکن و حتی کاهش قیمت ها در بازار رهن و اجاره شود. در مقابل برخی کارشناسان این راهکار را مناسب ارزیابی نمی کنند و معتقدند راههای فراوانی برای فرار از پرداخت اینگونه مالیات ها وجود دارد.
در تیر ماه 1394 مجلس شورای اسلامی در قانون مالیات های مستقیم، اخذ مالیات از صاحبان خانه های خالی را به تصویب رساند اما تا کنون هیچ اقدام عملی برای انجام این قانون مشاهده نشده است. اجرای دقیق این قانون نیازمند فراهم کردن زیر ساخت های مناسب و بوجود آوردن یک بانک اطلاعاتی جامع در رابطه با مالکان و ساکنان، قرار دادهای رهن و اجاره و.... هست. برای این منظور احداث سامانه ملی املاک باید در دستور کار دولت قرار بگیرد.
در حالی که دو سال از تصویب قانون مالیات بر خانه های خالی می گذرد اما هیچ خبری از راه اندازی سامانه ملی املاک به گوش نمی رسد. این در حالی است که مسئولین وزارت اقتصاد و امور دارایی با هدف پیگیری از نحوه اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی در این دو سال جلسات متعددی را با کارشناسان وزارت راه و شهرسازی برگزار کرده است. آخرین این جلسات در اسفند ماه سال گذشته انجام شده و در آن جلسه وزیر از انجام اقدامات ابتدایی برای راه اندازی این سامانه خبر داد. وزیر راه و شهرسازی اجرای سامانه ملی املاک را وظیفه وزارت اقتصاد و دارایی می داند اما وزارت اقتصاد و دارایی وزارتخانه راه را متولی اجرای این سامانه دانسته است.
سامانه ملی املاک باید به گونه ای باشد که در آن همه اطلاعات مربوط به مالکان، ساکنان یا مستاجران در واحدهای مختلف مسکونی، تجاری، اداری و املاک و مستغلات قابل پیگیری باشد و در دسترس سازمان مالیات و دارایی قرار گیرد. با وجود چنین سامانه ای سازمان مالیاتی می تواند اخذ مالیات از خانه های خالی را آغاز کند. در حال حاضر حدود 2.5 میلیون خانه خالی در کشور وجود دارد در حالی که کمبود عرضه مسکن در تمامی استان های کشور مشهود است.

برچسب ها: وزارت راه و شهرسازی, املاک و مستغلات, وزارت اقتصاد و دارایی, خانه های خالی, افزایش عرضه مسکن, سامانه ملی املاک, وزارت اقتصاد و امور دارایی

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید