logo2-4030

قانون وضع مالیات بر خانه های خالی

قانون وضع مالیات بر خانه های خالی - 5.0 از 5 تا 1 رای

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

قانون وضع مالیات بر خانه های خالی

قانون وضع مالیات بر خانه های خالی

وضع مالیات بر خانه های خالی از سکنه به عنوان یک راهکار در جهت جلوگیری از افزایش قیمت مسکن و پایین آوردن قیمت اجاره بها سال های زیادی است که مطرح می شود، این طرح موافقان و مخالفان زیادی دارد و علی رقم اینکه از سوی مسئولین دولت عنوان می شود که جدیت زیادی برای اجرایی کردن آن وجود دارد، تا کنون به مرحله عمل و اجرا نرسیده است.
موافقان طرح وضع مالیات بر خانه های خالی معتقدند که این کار می تواند قیمت مسکن را تا اندازه ای کاهش دهد و از هیجانات کاذب در بازار رهن و اجاره بکاهد. اما در مقابل مخالفان معتقدند این طرح می تواند یک شوک ناکارامد به بازار مسکن وارد کند و به افزایش قیمت ها منجر شود. کارشناسان مخالف اطلاع از میزان دقیق خانه های خالی را امری دور از دسترس می دانند و همچنین معتقدند دور زدن قانون مالیات بر خانه های خالی بسیار سهل و آسان است و اجرای این طرح علی رقم هزینه های گزافی که به دولت تحمیل می کند، نتیجه ای در پی نخواهد داشت.
قانون وضع مالیات بر خانه های خالی از سکنه ابتدا در سال 1380 مطرح و به طور موقتی اجرا شد اما وجود نواقص زیادی که در اجرا وجود داشت باعث شد طرح تنها پس از چند ماه متوقف شود. در سال 1394 اصلاحیه ای به قانون مالیات های مستقیم الحاق شد که بر طبق آن دولت می بایست از مالکان خانه های خالی مالیات دریافت کند. با توجه به صحبت های فراوان وزیر در این خصوص، به نظر می رسید وزارت راه و شهرسازی عزم جدی برای دریافت مالیات از خانه های خالی و کاهش 2.5 میلیون تایی آن وجود دارد. بر طبق سخنان آخوندی وزیر راه و شهرسازی دولت مترصد اجرای این طرح است و جدیت زیادی برای عملی کردن آن دارد اما اجرای دقیق طرح اخذ مالیات از خانه های خالی منوط به فراهم کردن زیر ساخت های لازم بوده و زمان بر است.
بر طبق قانون جدید هر خانه ای که در آن شخصی سکونت نداشته باشد و جمعیت شهری کمتر از 100 هزار نفر داشته باشد، از سال دوم مشمول مالیات بر خانه های خالی خواهد شد. بر طبق این قانون در سال دوم مالک می بایست 50 درصد مالیات مشخص شده را بپردازد و از سالهای بعد این میزان بیشتر خواهد شد.

برچسب ها: بازار مسکن, افزایش قیمت مسکن, وزارت راه و شهرسازی, قیمت اجاره بها , مالیات بر خانه های خالی

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید