logo2-4030

اجرای طرح دریافت مالیات از خانه

اجرای طرح دریافت مالیات از خانه - 5.0 از 5 تا 1 رای

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

اجرای طرح دریافت مالیات از خانه

مالیات خانه های خالی

طرح دریافت مالیات از مالکان خانه های خالی که در سال 94 و در بطن قانون مالیات های مستقیم به تصویب رسیده، قرار بود در سال 95 و نهایتا در سال 96 به اجرا دربیاید اما وزارت راه و شهرسازی تا کنون و به بهانه های مختلف از اجرای آن سرباز زده است. بر اساس بیانات مسئولین وزارت راه، نداشتن یک بانک اطلاعاتی جامع در باب مسکن های کشور، مالکان و وضعیت سکونت در واحدهای مسکونی باعث می شود طرح اخذ مالیات از خانه های خالی نتواند به درستی پیش رود بنابراین طرح راه اندازی سامانه جامع املاک کشور در دستور کار این وزارت خانه قرار گرقت.
به تازگی معاون وزارت راه و شهرسازی از اجرای قانون دریافت مالیات از خانه های خالی از خرداد ماه سال جاری خبر داد. بر مبنای اظهارات وی، املاک کشور و وضعیت خانه های خالی در حال شناسایی بوده و یکی از موارد دریافت مالیات ویلاهای تفریحی خالی از سکنه است. از خرداد ماه بر اساس متن قانون از مالکان واحدهای خالی در سال های مختلف مالیات دریافت می شود. هر چند به اعتقاد برخی کارشناسان این مسئله می تواند انگیزه مالکان را برای احتکار واحدهای مسکونی خود کاهش دهد و سود ناشی از احتکار واحدهای مسکونی همچنان بالاتر است.
بر اساس آمارهای گزارش شده در حال حاضر حدود 2 میلیون و 600 هزار واحد مسکونی خالی در کشور وجود دارد که از این میان تهران با داشتن 18.9 درصد بیشترین تعداد واحدهای خالی را به خود اختصاص داده است. پس از این استان اصفهان و خراسان در رتبه های بعدی قرار دارند. بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران در سال 90 تعداد خانه های خالی حدود 1 میلیون و 600 هزار واحد بوده و از سال 90 تا 95 تعداد واحدهای مسکونی خالی 63 درصد بیشتر شده است. این رقم 4.5 برابر نرخ رشد واحدهای مسکونی مورد استفاده است.

ا

برچسب ها: وزارت راه و شهرسازی, خانه های خالی, سامانه جامع املاک

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید