logo2-4030

مشکلات نظام مهندسی در حاشیه بازار مسکن

مشکلات نظام مهندسی در حاشیه بازار مسکن - 5.0 از 5 تا 1 رای

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

مشکلات نظام مهندسی در حاشیه بازار مسکن

مشکلات نظام مهندسی

یکی از مشکلاتی که در چند روز گذشته در زمینه بازار مسکن با آن مواجه بودیم، اختلاف نظر سازمان نظام مهندسی و وزارت راه و شهرسازی در زمینه مهندسان ناظر است. این مشکل آن هم در زمانی که قیمت بازار مسکن روز به روز با افزایش قیمت مواجه می شود، انتقادات بسیار زیادی را در پی داشته است. کارشناسان بازار مسکن بر این باورند که به جای حاشیه سازی برای موضوعاتی که آنقدر هم اهمیت خاصی ندارند، باید به اصل مشکلات بازار مسکن که افزایش گرانی ‌ها در این بازار است پرداخته شود. مشکلی که ممکن است در ماه ‌های آینده رکودی بسیار بزرگ را در بازار مسکن ایجاد کند.
به همین منظور دو هیئت از طرف سازمان نظام مهندسی ساختمان و همچنین وزارت راه و شهرسازی مشخص شده تا با برگزاری جلساتی مشکلات موجود را برطرف نمایند. علاوه بر این مجلس در تلاش است تا هر چه سریعتر با ورود کامل به این موضوع مشکلات به وجود آمده بر سر راه ساخت و ساز را برطرف کند. البته اینکه مجلس دقیقا کدام یک از نظرات این دو ارگان را می پذیرد موضوع بسیار مهم و تاثیرگذاری است که باید در روزهای آینده شاهد آن باشیم.
ناگفته نماند که در حال حاضر شیوه نامه ای وجود دارد که وزیر راه و شهرسازی آن را ابلاغ نموده و با توجه به قانون لازم الاجرا و کاملا قانونی است. این شیوه نامه می تواند نظم لازم را در این شرایط فراهم کند. البته متاسفانه سازمان نظام مهندسی در حال تخطی از این شیوه نامه بوده و به همین علت مذاکراتی برای برطرف شدن مشکلات طرفین ایجاد شده است.
به نظر می رسد در چند هفته آینده مشکلاتی که به وجود آمده با قانون ‌گذاری در این زمینه برطرف خواهد شد؛ اما بهتر است تا زمان قانون گذاری شفاف و دقیق در مورد مهندسان ناظر و نحوه انتخاب آنها، هر دو طرف به شیوه نامه ای که جایگاه قانونی دارد عمل نمایند تا این آشفتگی به وجود آمده برطرف شود. به ویژه که در حال حاضر در شرایط بسیار خاصی از بازار مسکن هستیم و تصمیمات اتخاذ شده در این زمان، می‌ تواند آینده بازار مسکن در ماه های آینده و حتی سال های آینده را مشخص نماید.

برچسب ها: بازار مسکن, وزارت راه و شهرسازی

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید