logo2-4030

مسکن نسبت به سال گذشته 73درصد گران شده است

مسکن نسبت به سال گذشته 73درصد گران شده است - 5.0 از 5 تا 1 رای

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

مسکن نسبت به سال گذشته 73درصد گران شده است

گران شدن مسکن نسبت به سال گذشته


به گزارش دفتر آمار و برنامه ریزی اقتصاد مسکن وابسته به وزرات راه و شهرسازی در شهریور ماه معاملات مسکن با کاهش رو به رو بوده است. اگر این کاهش را نسبت به ماه های قبل بسنجیم، در واقع با 19 درصد کاهش مواجه بوده ایم.
در شهریور ماه سال جاری تعداد معاملات صورت گرفته و به ثبت رسیده 10 هزار و 537 فقره بوده است. در ماه قبل تعداد معاملات مسکن به ثبت رسیده 13 هزار و 120 فقره معامله بوده که تفاوت این دو ماه چیزی بالغ بر 2 هزار و 400 فقره کاهش معامله است. به جرات می توان گفت که این میزان کاهش در معاملات مسکن آن هم در ماه شهریور، بسیار نگران کننده است.
در رابطه با قیمت نیز ماه مرداد و شهریور با هم تفاوت دارند. در شهریور ماه در شهر تهران هر واحد مسکونی با متری 8 میلیون و 122 هزار و 400 تومان معامله شده است. در ماه قبل از آن در شهر تهران هر واحد مسکونی 600 هزار تومان در هر متر مربع ارزان تر بوده که نشان از روند افزایشی قیمت ها دارد.
اگر بخواهیم آمار داده شده را با شهریور سال قبل مقایسه کنیم، قیمت مسکن به شدت افزایش داشته است. در شهریور سال 96 در شهر تهران هر واحد مسکونی با متری 4 میلیون و 684 هزار تومان معامله می شد. این اعداد و ارقام به صورت درصدی، حاکی از افزایش قیمت 73 درصدی نسبت به شهریورماه سال گذشته است.
در کلان شهر تهران منطقه یک در شهریور ماه رکورد دار گران ترین منطقه با متری 17 میلیون و 771 هزار تومان و ارزان ترین منطقه متعلق به منطقه 18 تهران با متری 3 میلیون و 470 هزار تومان است. در مناطق 16 تا 20 تهران نیز با متوسط قیمت متری کمتر از 4 میلیون تومان در مناطق ارزان بوده اند. مناطق 2، 3، 5 و 6 نیز در گروه گران ترین های قیمت مسکن جای گرفته اند.
به نظر می رسد افزایش قیمت در کنار کاهش خرید مسکن، خبر از دوران رکود تورمی در بازار مسکن می دهد. اتفاقی که در صورت بروز، ممکن است به مراتب از رکودهای گذشته بدتر و سهمگین تر باشد.

برچسب ها: بازار مسکن, خرید مسکن, وزرات راه و شهرسازی, برنامه ریزی اقتصاد مسکن

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید