logo2-4030

دلایل رشد و پیش بینی آینده بازار مسکن

دلایل رشد و پیش بینی آینده بازار مسکن - 5.0 از 5 تا 1 رای

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

دلایل رشد و پیش بینی آینده بازار مسکن

بازار آینده مسکن

تحرکات مثبت بازار مسکن در آذرماه و ادامه یافتن آن در زمستان سال جاری، نظرات مختلفی پیرامون دلایل رشد معاملات مسکن و چشم انداز این بازار مطرح نمود. در حالی که برخی از کارشناسان کاهش نرخ سود بانکی را در افزایش معاملات مسکن موثر می دانند، برخی دیگر معتقدند که افزایش نرخ ارز منجر به این اتفاق شده است.
یکی از کارشناسان اقتصادی معتقد است که با کاهش نرخ سود سپرده بانکی، آینده این بخش برای سرمایه گذاری تا حدی متزلزل شده و افراد به دنبال بازارهای جایگزین برای کسب سود بیشتر هستند. بازار مسکن به عنوان یکی از این بازارها با توجه به پتانسیلی که دارد، مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفته و لذا معاملات آذرماه 50 درصد رشد را نسبت به سال گذشته ثبت نمود. اگرچه ردپای سرمایه گذاران در دیگر بازارها از جمله بازار ارز نیز به خوبی مشهود است.
در مقابل برخی از کارشناسان اعتقاد دارند که افزایش تقاضا در بازار مسکن ناشی از افزایش نرخ ارز و شایعات افزایش قیمت حامل های انرژی بوده و بیشتر جنبه روانی دارد. این بخش کارشناسان اظهارات متخصصین حوزه مسکن در باب تاثیرات نرخ ارز و قیمت حامل های انرژی بر روی قیمت مسکن را در افزایش تقاضا موثر می دانند. این قبیل متخصصین با گفته هایی نظیر خرید مسکن تا پایان سال بسیار بهتر از خرید در ابتدای سال آینده است، تحرکاتی در متقاضیان مسکن به وجود آورده و میزان معاملات را بالا بردند.
در این میان به نظر می رسد سررسید وام های صندوق پس انداز یکم برای اولین گروه های ثبت نام کننده نیز در افزایش تقاضای مسکن بی تاثیر نبوده باشد. بررسی ها نشان می دهد که قیمت مسکن اما رشد قابل توجهی از ابتدای سال جاری نداشته و به طور متوسط بیش از 14 درصد افزایش قیمت را در بازار مسکن شاهد نیستیم.
بر اساس گفته های مشاورین املاک، قدر مسلم تا پایان سال جاری بازار مسکن معاملات داغی را پشت سر خواهد گذاشت. فروش رونق گرفته و مالکان امیدوارتر شده اند. وجود طرح نوسازی مسکن نیز فاز جدیدی از خرید و فروش در بازار مسکن را ایجاد خواهد نمود. اما در خصوص افزایش قیمت مسکن می توان گفت که اگرچه افزایش تدریجی قیمت در سال آینده پیش بینی می شود اما به نظر نمی رسد این افزایش چندان چشم گیر باشد.

برچسب ها: قیمت مسکن , بازار مسکن, معاملات مسکن, بازار ارز, کاهش نرخ سود سپرده بانکی, افزایش نرخ ارز, صندوق پس انداز یکم

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید