logo2-4030

رشد معاملات مسکن پایدار خواهد بود؟

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

رشد معاملات مسکن پایدار خواهد بود؟

رشد معاملات مسکن پایدار خواهد بود

بر مبنای گزارشات جدیدی که توسط بانک مرکزی منتشر شده است، معاملات مسکن در سال 96 و در شهر تهران، صدوهشتاد و یک هزار و دویست عدد بوده و این رقم افزایش قابل ملاحظه ای را نسبت به سالهای گذشته نشان می دهد. رشد 11.8 درصدی معاملات مسکن در سال 96 امیدهای مسئولین دولت برای بهبود وضعیت بخش مسکن را افزایش داده است. باید گفت که دولت برای بیرون کشیدن اقتصاد کشور از رکود چندین ساله روی بخش مسکن حساب ویژه ای باز می کند. در شرایط فعلی و با وجودی که بخش نفت دیگر نمی تواند همچون گذشته در رشد اقتصادی کشور تاثیر گذار باشد، رونق یافتن بخش مسکن برای مسئولین کشور بسیار کمک کننده خواهد بود.
آمارهای گزارش شده از معاملات مسکن در سال 96 نشان می دهد که تعداد خرید و فروش ها در این سال رکورد پنج سال گذشته را شکسته و میزان تقاضای مسکن بیشتر شده است. اما همچنان رکود گریبان گیر بخش مسکن بوده و افزایش قیمت مسکن می تواند به طولانی تر شدن این رکود منجر شود. افزایش قیمت مسکن در حالی رخ داده که قدرت خرید مردم افزایش چندانی نیافته و افراد با سرمایه اندک خود نمی توانند این کالای سرمایه های را تهیه کنند. اگرچه تقاضای فعلی در بخش مسکن بیشتر از نوع تقاضای مصرفی است اما بدون حمایت طرف تقاضا نمی توان انتظار داشت معاملات مسکن از حد فعلی خیلی بالاتر برود.
افزایش میزان تسهیلات مسکن و همچنین کاهش نرخ سود تسهیلات، می تواند یک راه حل مناسب در شرایط فعلی برای بخش مسکن باشد. از سوی دیگر رشد قیمت مسکن نیز باید کنترل شود؛ در غیر اینصورت با روند فعلی به زودی شاهد خواهیم بود که بخش تقاضا از گردونه معاملات مسکن خارج شود. در این میان، شهر تهران به عنوان پیشگام در بخش مسکن اهمیت فراوانی در رونق این بخش دارد و باید حمایت های ویژه ای از بازار مسکن در این شهر صورت گیرد. در ماه گذشته در برخی از مناطق شهر تهران قیمت مسکن تا 40 درصد رشد را ثبت کرده و این مساله برای آینده بخش مسکن خطرناک است.
یکی از عوامل رکود فعلی بخش مسکن را می توان پروژه مسکن مهر دانست. این پروژه از آغاز تا کنون بر معاملات مسکن تاثیر منفی گذاشته و خریداران بالقوه را از بازار خارج کرده است. با توجه به اینکه این پروژه سال اخر خود را سپری می کند و طرح نوسازی و احیای بافت های فرسوده در این سال قرار است اجرایی بشود، می توان به تغییرات مثبت معاملات مسکن در سال جاری امیدوار بود.

برچسب ها: قیمت مسکن , افزایش قیمت مسکن, بانک مرکزی, پروژه مسکن مهر, احیای بافت های فرسوده, معاملات مسکن در سال 96

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید