logo2-4030

رشد آمار خانه های خالی

رشد آمار خانه های خالی - 5.0 از 5 تا 1 رای

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

رشد آمار خانه های خالی

رشد آمار خانه های خالی

در حالی که کارشناسان یکی از علل اصلی به رونق نرسیدن بخش مسکن را وجود خانه های خالی در کشور اعلام کرده اند، بر طبق گزارشات اخیر تعداد این خانه ها به 2.6 میلیون واحد رسیده است. به عقیده کارشناسان حوزه مسکن، با وجود این تعداد خانه خالی، افزایش قیمت مسکن به بیش از نرخ تورم، امکان پذیر نیست.
در سال 85 رشد وحشتناک خانه های خالی از 633 هزار به 1.6 میلیون واحد، نگرانی های زیادی را در بین متخصصین حوزه مسکن به وجود آورد. آمار سال 90 اما نشان داد این معضل از مرز نگرانی گذشته و به بحران تبدیل شده است. در این سال شمار خانه های خالی به 2.6 میلیون واحد رسیده بود. تا سال 95 سالیانه حدود 17 درصد به تعداد خانه های خالی افزوده می شد و مالکین خانه های نوساز هر روز بیشتر از فروش خانه های خود ناامید می شدند. تعداد خانه های به فروش نرسیده از 15.9 میلیون واحد در سال 85 به 22.8 میلیون واحد در سال 95 رسید.
اختلاف کاملا محسوس میان رشد واحدهای مسکونی و تعداد واحدهای خالی از سکنه به تعداد واحدهای مسکونی عمق فاجعه پیش آمده را بیشتر نشان می داد. این نرخ در سال های 85، 90 و 95 به ترتیب ارقام 4.2 و 8.3 و 11.3 را ثبت کرد. اعداد و ارقام به خوبی بحران ناشی از واحدهای مسکونی خالی از سکنه را نشان می دهد.
استان تهران با داشتن سهمی در حدود 19 درصد از کل خانه های خالی، رتبه اول را به خود اختصاص داده است. پس از آن استان های اصفهان، خراسان رضوی، فارس، آذربایجان شرقی، البرز و خوزستان در رتبه های بعدی جای دارند. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که نرخ خانه های خالی در تمامی این استان ها به جز خراسان رضوی بیش از نرخ خانه های خالی در تهران است. استان های کهکیلویه و بویر احمد و همچنین خراسان شمالی نیز کمترین نرخ را در بین استان هان کشور دارا هستند.
مبانی نظری در زمینه علت افزایش بی رویه تعداد خانه های خالی عنوان می کند که میان نرخ رشد واحدهای مسکونی به فروش نرسیده و نرخ رشد قیمت مسکن یک ارتباط معکوس وجود دارد. با به رکود رفتن بخش مسکن و کاهش رشد قیمت واحدهای مسکونی، مالکان با در نظر گرفتن چشم انداز مثبت در آینده و امید به افزایش قیمت مسکن، حاضر به فروش مسکن خود در شرایط رکودی نمی شوند و این مساله باعث افزایش تعداد واحدهای مسکونی خالی از سکنه می شود.

برچسب ها: افزایش قیمت مسکن, نرخ تورم, خانه های خالی, خانه های نوساز, رشد واحدهای مسکونی, استان تهران

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید