logo2-4030

افزایش قیمت ها و صلاح بازار مسکن

افزایش قیمت ها و صلاح بازار مسکن - 5.0 از 5 تا 3 آرا

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

افزایش قیمت ها و صلاح بازار مسکن

افزایش قیمت مسکن

عباس شوکتی، یکی از کارشناسان بازار مسکن در مصاحبه ی اخیر خود اذعان کرد که در موقعیت فعلی، جهش قیمت مسکن اتفاق نخواهد افتاد. بر طبق بیانات وی اگرچه آمارها از افزایش قیمت مسکن در ماه های اخیر خبر می دهند، اما می بایست در محاسبات تحلیلی خود نرخ تورم را نیز در نظر بگیریم. با توجه به مثبت بودن نرخ تورم سالیانه، طبیعی است که قیمت مسکن نیز به عنوان یک کالای عمومی برابر با نرخ تورم افزایش پیدا کند. اگر مقدار رشد قیمت مسکن از مقدار رشد عمومی قیمت ها کمتر باشد، می توان گفت که قیمت واقعی مسکن نسبت به سال های گذشته کاهش یافته است.
در سال 91 افزایش نا به جای قیمت مسکن، بازار را به رکود عمیقی فرو برد که خروج از آن تا به امروز میسر نشده است. معاملات صورت گرفته در آن سال ها به طور مشهودی جنبه ی سوداگری داشت و این مسأله موجب افزایش نجومی و به یکباره ی قیمت مسکن شد.
یکی از اشتباهات سیاسی که در پی افزایش قیمت زمین و مسکن رخ داد را می توان ساخت مسکن ارزان قیمت با کیفیت بسیار پایین دانست که نکات فنی در آن به درستی بکار گرفته نشده بود. مسأله ای که در زلزله های اخیر آشکارا به مردم و مسئولین ثابت گشت. کارشناس مسکن معتقد است که پروژه ی مسکن مهر می بایست در بافت فرسوده ی شهری اجرایی می گشت ولی با رویکرد سیاسی دولت وقت در حاشیه ی شهر انجام گرفت و حدود 110 هزار واحد مسکونی بدون متقاضی برجای گذاشت.
در سال های اخیر دولت با پرداخت تسهیلات مسکن ارزان قیمت در پی احیای بافت های فرسوده ی شهری بوده اما مشکلاتی از قبیل اجرایی نشدن تعهدات توسط بانک ها و... موجب تأخیر در اجرای این تصمیم شده است.
این کارشناس مسکن اعتقاد دارد که اگرچه قیمت واحدهای مسکونی و خانه های لوکس رشد اندکی یافته اما در اکثر نقاط شهری قیمت مسکن در مقایسه با قیمت های سال 91 با کاهش مواجه شده است. در این رابطه انبوه سازان و سازندگان مسکن باید بدانند که افزایش قیمت مسکن در شرایط کنونی نه تنها به رونق یافتن بازار خرید و فروش خانه نمی انجامد، بلکه حل مشکلات بخش مسکن را بیش از پیش پیچیده و دشوار می کند.

برچسب ها: رونق مسکن, قیمت مسکن , مسکن مهر, بافت فرسوده, انبوه سازی, خرید و فروش خانه

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید