logo2-4030

مسکن وارد رکود شد

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مسکن وارد رکود شد

مسکن وارد رکود شد


آمار درج شده در سامانه های ملکی بیانگر این است که معاملات مسکن شهر تهران در ماه مرداد نسبت به ماه قبلی حدود 35 درصد کاهش یافته است. در ماه های گذشته بازار مسکن با رشد قابل توجهی همراه بود به طوری که به بالاترین سطح رشد طی پنج سال گذشته رسید. این رشد قیمت به گونه ای بود که در تیر ماه 97 با افزایش 54 درصدی قسمت مسکن مواجه شدیم.
در روزهای اخیر با توجه به کاهش قیمت دلار و سکه، معاملات مسکن روند نزولی پیدا کرده است؛ اما بسیاری از متقاضیان بازار مسکن در ماه های اخیر برای حفظ ارزش پول خود اقدام به خرید آپارتمان در مناطق 1 تا 6 کرده اند. آمارها نشان می دهد که این افراد به دلیل اشباع بازار در مرداد ماه از بازار مسکن خارج شده اند.
به گواه امار باید گفت که از فروردین ماه سال قبل تا کنون سکه 219 درصد و دلار 162 درصد افزایش قیمت داشته؛ اما رشد بازار مسکن 54 درصد بوده است. همچنین بررسی ها نشان می دهد که تقاضا برای خرید مسکن کاهش یافته است. دلیل اصلی کاهش تقاضا در بازار مسکن عدم استطاعت مالی متقاضیان واقعی مسکن بسان می شود.
از آن جایی که قیمت زمین، مسکن و مصالح ساختمانی در سال های 1368، 1386 و 1391 با جهش هایی همراه بوده است، بخش مسکن دچار اشباع قیمتی شده و نتیجه آن کوتاه شدن دوره رونق سال 97 و کوچک شدن حباب قیمتی بازار مسکن در این سال نسبت به بازارهای موازی بوده است.
آمارهای سامانه اطلاعات بازار املاک ایران در سال 97 نشان می دهد که 8518 خرید و فروش در بازار مسکن تهران انجام شده است. در تیر ماه امسال تعداد قراردادها نشان می دهد که خرید و فروش مسکن افزایش قابل توجهی داشته به گونه ای که در تیر ماه امسال 11 هزار 505 قرار داد خرید و فروش ملک در تهران به ثبت رسیده است. باید گفت که نیمه جنوبی شهر تهران با افزایش قیمت کمتری نسبت به نیمه شمالی همراه بوده است. همچنین در میان مناطق جنوبی تهران بازار خرید و فروش در مناطق 11، 14 و 15 رونق دارد و سایر مناطق در رکود به سر می برند.
در صورتی دولت نتواند وضعیت رکود را ساماندهی کند، در ماه های اخیر شاهد رکود بسیار سرسختانه ای در بازار مسکن خواهیم بود که به نظر می رسد به سادگی از این وضعیت خارج نشود. دولت باید با اقدامات فعالانه از بروز رکود شدید جلوگیری کند تا بسیاری از بازارهای اقتصادی دیگر نیز فعال شوند.

برچسب ها: بازار مسکن, شهر تهران, خرید و فروش مسکن

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید