logo2-4030

قانون مالیات بر مسکن

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

قانون مالیات بر مسکن

مالیات برمسکن


قانون مالیات بر عایدی مسکن تنها مربوط به سوداگران این بخش است که مانع فعالیت چنین افرادی در بازار مسکن می شود. در صورت تصویب آن در مجلس و اجرای آن توسط دولت هر خانواده می تواند به تعداد اعضای خود ملک هایی خریداری کند که معاف از این قانون مالیاتی باشد.
در حالی که این روزها تولیدکنندگان با کمبود نقدینگی روبه رو هستند بانک مرکزی از نقدینگی 1500 میلیارد تومانی در کشور خبر می دهد. علت اصلی این دوگانگی هدایت اشتباه نقدینگی است به شکلی که نقدینگی ها به سمت بازارهای سوداگری نظیر دلار سکه و مسکن شده اند که می تواند سود بالایی را به همراه داشته باشند. در نتیجه بخش های تولیدی که به نقدینگی نیاز دارند با مشکل رو به رو می شوند.
بررسی ها نشان می دهد که استفاده سوداگران از این وضعیت دچار بالارفتن قیمت ها شده است و فعالیت آنها در بازارهایی نظیر مسکن، دلار و طلا نوسانات را افزایش داده است. یکی از روش ها مقابله با فعالیت های سوداگرانه قانون مالیات بر عایدی سرمایه است که هدف اصلی آن سوداگران بازار های موازی تولید هستند. این روش با هدف ایجاد نرخ بازدارنده بر مابه التفاوت قیمت خرید فروش کالاهای هدف به ویژه مسکن اعمال خواهد شد.
پس از اجرای این قانون مالیاتی تقاضای سوداگرانه از بازار مسکن به تدریج کاهش می یابد و در مقابل تقاضاهای مصرفی افزایش پیدا خواهند کرد.
علت جهش قیمت مسکن
در این ماه های اخیر افرادی با خرید مسکن و عرضه نکردن آن در بازار سعی داشتند که ملک خود را پس مدتی با سود بیشتری به فروش برسانند و همچنین افرادی با خرید و فروش ملک های فراوان در مدت زمان کوتاهی به سود زیادی دست یافتند که این عوامل علت های اصلی بالا رفتن قیمت در بخش مسکن است.

چه کسانی از مالیات بر عایدی مسکن معاف می شوند
1-افرادی که قصد خرید خانه اصلی خود را دارند
2-سازندگانی که قصد تولید و عرضه مسکن به مصرف کننده را دارند
کمیته اقتصاد مقاومتی مجلس شورای اسلامی بر این عقیده است با شرایط اقتصادی حال حاضر کشور باید هرچه زودتر این قانون مالیاتی اجرایی شود تا سوداگران در بخش مسکن به تدریج از بازار خارج شده ونیاز مصرف کنندگان واقعی تامین شود.

برچسب ها: بازار مسکن, خرید مسکن, بانک مرکزی, مجلس شورای اسلامی, دلار و طلا

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید