logo2-4030

توقف افزایش در حجم معاملات مسکن

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

توقف افزایش در حجم معاملات مسکن

 توقف افزایش در حجم معاملات مسکن

بنابر گزارش جدید بانک مرکزی نسبت به حجم معاملات مسکن صورت گرفته در 10ماه ابتدایی امسال و مقایسه با آمار مشابه سال قبل، میزان معاملات مسکن بیش از 12% افزایش داشته است.
در این گزارش اشاره شده که میانگین قیمت یک متر مربع از واحدهای مسکونی شهر تهران با 8.9% افزایش نسبت به ده ماه ابتدایی سال قبل، به 4.75 میلیون تومان رسیده است. همچنین آمارهای منابع دیگر از افزایش آمارها در دی ماه نسبت به سال پیش خبر می دهند به نحوی که حجم معاملات مسکن در تهران و در این ماه به نوزده هزار مورد رسیده و میانگین قیمت هر متر مربع در این شهر نیز 5.24 میلیون تومان است. با مقایسه این اعداد با مقادیر مشابه در دی ماه 1395 خواهیم دید که به ترتیب رشدی برابر 13.5% و 16.7% را دارند.
از طرفی در دی ماه گذشته روند افزایش آمار مربوط به آذر، متوقف شده است به طوری که هنگام مطالعه آمار مربوط به آذرماه امسال می بینیم میزان حجم معاملات مسکن نسبت به ماه مشابه95 بیش از 50% و نسبت به آبان گذشته 20% افزایش داشته است. برخی کارشناسان با مشاهده این ارقام از علائم خروج از رکود چهار ساله بازار مسکن خبر دادند ولی این روند در دی ماه با توقفی اساسی همراه بوده است. این آمار در ماه های مهر و آبان در مقایسه با مدت مشابه 95، به ترتیب 34% و 18.5% رشد را نشان می دهد. بنابر نظر برخی کارشناسان افت شدید در روند پیشرفت میزان معاملات مسکن در دی ماه به خاطر واکنش سریع بازار به افزایش نامتعارف در قیمت ها است.
طبق آمارهای ارائه شده بانک مرکزی، میل به خرید واحدهای نوساز در تهران، یعنی واحدهایی با کمتر از پنج سال ساخت، نسبت به مدت مشابه پارسال بیش از سه درصد کاهش داشته و در طرف مقابل، به نسبت خرید واحدهایی با بیش از پانزده سال ساخت افزوده شده است. میزان حجم معاملات مربوط به واحدهای نوساز در دی ماه 96 ، حدود 50% از کل معاملات مسکن را شامل می شوند.
بر طبق همین گزارش، بیشترین تعداد معاملات مسکن دی ماه مربوط به خانه هایی با متراژ بین شصت تا هفتاد متر مربع است و متراژهای پنجاه تا شصت متر و سپس هفتاد تا هشتاد متر در رتبه های بعدی تعداد معاملات بازار مسکن تهران هستند.

برچسب ها: بازار مسکن, بانک مرکزی, معاملات مسکن, بیشترین تعداد معاملات مسکن

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید