logo2-4030

اجرای طرح بازآفرینی در 21منطقه

اجرای طرح بازآفرینی در 21منطقه - 5.0 از 5 تا 1 رای

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

اجرای طرح بازآفرینی در 21منطقه

طرح بازآفرینی 21منطقه تهران

بر اساس مطالعات انجام شده در حوزه راه و شهرسازی، در حال حاضر حدود 140 هزار هکتار زمین مسکونی با بافت فرسوده در 544 شهر کشور وجود دارد. در بین تمام شهرهای کشور خوزستان بیشترین سهم از زمین های فرسوده را دارد و زنجان با داشتن بافت شهری نسبتا مناسب و جدید کمترین میزان منطقه مسکونی با بافت فرسوده را دارد. بازسازی بافت های فرسوده مدت زیادی است که به عنوان یک طرح جایگزین مکن مهر برای خانه دار کردن اقشار ضعیف جامعه در دستور کار دولت قرار گرفته است.
تا کنون اقدام عملی در جهت نوسازی بافت های فرسوده انجام نشده است. دو علت اصلی را می توان برای این عدم موفقیت عنوان کرد. یک مورد مربوط به شکست طرح بازآفرینی شهری در سال های گذشته است که باعث شده مسئولین دولت وسواس بیشتری در طرح اولیه احیا بافت های فرسوده به خرج می دهند و علت دیگر عدم ورود جدی بخش خصوصی به طرح نوسازی بافت های فرسوده است.
به گفته مدیرعامل طرح بازآفرینی شهری وزارت راه و شهرسازی در نظر دارد احیای بافت های فرسوده را در 21 منطقه از 21 شهر کشور آغاز کند. برای اینکار دولت قصد دارد از بخش خصوصی استفاده کند و قصد ورود مستقیم را ندارد. تجربه ورود مستقیم دولت در طرح ساخت و سازهای انبوه در کشور ما همانند پروژه مسکن مهر چندان موفق نبوده و لذا دولت در صدد است اینبار تنها نقش حمایت کننده و ناظر بر بخش اجرا را داشته باشد.
بنا بر درخواست وزیر راه و موافقت بانک مرکزی و بانک مسکن از این پس تسهیلات نوسازی با نرخ 6 درصد و بازپرداخت 15 ساله به مردم ارائه می شود. همچنین دولت به تمامی وزارت خانه ها دستور داده که زمین های خود را به منظور اجرای طرح بازآفرینی در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند. همچنین دولت در جهت ایجاد تسهیلات بیشتر طرح اختصاص حداقل 30 درصد بودجه سنوات فعالیت های خود در شهرها به طرح نوسازی را تصویب نمود. بر اساس تمهیداتی که دولت اندیشیده است سقف تسهیلات دوره ساخت و ودیعه مسکن در کلان شهرها به ترتیب 50 و 20 میلیون تومان و در سایر شهر ها 40 و 15 میلیون تومان تعیین شد.

برچسب ها: راه و شهرسازی, مسکن مهر, وزارت راه و شهرسازی

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید