logo2-4030

بهبود بازار با طرح عایدی مسکن

بهبود بازار با طرح عایدی مسکن - 5.0 از 5 تا 1 رای

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

بهبود بازار با طرح عایدی مسکن

بهبودمسکن


چند ماه قبل برای کنترل بازار مسکن طرحی از سوی وزارت راه و شهرسازی به مجلس رفت، مبنی بر اینکه از خانه های خالی در سطح کشور مالیات گرفته شود. این طرح با هدف جلوگیری از افزایش خانه های خالی که در حکم سرمایه افراد هستند، مطرح شد. انگیزه دیگری که باعث شد این طرح بیان شود، آمدن خانه های خالی در بازار عرضه مسکن بوده است. کمبود مسکن با توجه به قیمت بالای برخی از آن ها و امتناع از اجاره دادن برخی از خانه ها، از دلایل بروز مشکل ماه های اخیر در بازار مسکن بوده است.
طرح عایدی بر سرمایه و خانه های خالی در کمیسیون عمران مجلس بررسی و در مجلس شورای اسلامی تصویب شد. مسئله مهمی که درباره این طرح وجود دارد، این است که همچنان بعد از تصویب اجرایی نشده است. سخنگوی کمیسیون عمران مجلس این طرح را در بهبود شرایط بازار مسکن بسیار مهم و مفید تلقی کرد و اجرایی شدن آن را بر عهده وزارت راه و شهرسازی دانست.
با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر کشور برخی به صورت سوداگرانه وارد بازارهای سرمایه ایی مانند مسکن، ارز و سکه شده اند تا یک شبه به سودهای کلان دست یابند و همین باعث التهاب در بازارها و اقتصاد کشور شده است.
طرح عایدی بر سرمایه در بیشتر کشورها برای مهار سوداگران اجرایی شده است. این طرح که مانع بزرگی بر سر سوداگری است آزمون و خطای خود را در اکثر کشورها نشان داده و نباید اجرایی شدن آن را با توجه به تصویب در مجلس به تاخیر انداخت.
یکی از کارشناسان اقتصاد مجلس بیان کرد که طرح مالیات بر عایدی سرمایه و خانه های خالی، طرحی است که چهار سال پیش هم مطرح شد؛ اما مسئولان اجرایی با آن مخالفت کردند. به نظر می رسد اگر این طرح در همان زمان اجرایی می شد، در حال حاضر با این مشکلات در اقتصاد کشور مواجه نبودیم.
در بهار امسال شاهد حجم بالای معاملات در زمینه نقل و انتقالات مسکن بوده ایم که این حجم از معاملات نشان دهنده ورود سوداگران و دلالان به این بازار بوده است. طرح مالیات بر عایدی سرمایه اگر اجرایی شده بود، امکان شکل گرفتن این حجم از معامله و التهاب در بازار نبود. امید است هرچه زودتر این طرح به اجرایی شدن نزدیک شود.

برچسب ها: بازار مسکن, وزارت راه و شهرسازی, مجلس شورای اسلامی

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید