logo2-4030

افزایش سرسام آور اجاره بها در تهران

افزایش سرسام آور اجاره بها در تهران - 5.0 از 5 تا 1 رای

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

افزایش سرسام آور اجاره بها در تهران

اخیراً هزینه سکونت در شهرهای کلان مانند تهران به حدی افزایش یافته که از توان متقاضیان واحدهای استیجاری نیز خارج شده و علی رغم ثبات نسبی قیمت در بازار خرید و فروش مسکن، نرخ اجاره بها به طور غیرقابل کنترلی روند صعودی در پیش گرفته است.
کارشناسان بازار مسکن معتقدند در حالی که خرید و فروش در حوزه مسکن در رکود عمیقی به سرمی برد ولی در بخش اجاره بها با تورم روبه رو هستیم. به گفته مشاوران املاک تهران، نسبت به مدت مشابه سال قبل، در مناطق مختلف تهران بین 20 تا 30 درصد با افزایش اجاره بها مواجه هستیم که سیر صعودی آن از آغاز سال 92 شروع شده است.

عوامل متعددی برای رسیدن نرخ اجاره بها به شرایط بحرانی دخیل هستند. بررسی‌ها نشان می‌دهد عوامل متعددی در بروز وضعیت بحرانی نقش داشته است که از اصلی‌ترین آن‌ها می‌توان به کاهش نرخ سود بانکی، چشم انداز منفی بازار مسکن، افزایش تقاضا و کمبود واحدهای رهن اشاره کرد.

از سال 92 با ورود اقتصاد کشور به فاز رکود و آسیب جدی به ارکان تولید ، سرمایه گذاران مطمئن-ترین و کم استرس¬ترین راه برای حفظ و افزایش سرمایه خود را سپرده گذاری بانکی دیدند. از طرفی رقابت بین بانک ها برای جذب سرمایه شدت گرفت و با سرازیر شدن پول مردم به سمت بانک ها، سرمایه در گردش بازار کاهش و به دنبال آن از درآمد مردم نیز کاسته شد.
به این ترتیب با کاهش سود بانکی مردم برای انتقال سرمایه خود و منفعت بیشتر به دنبال راه جایگزین برای سرمایه گذاری هستند. و همین امر بازار ارز، طلا و بورس را متلاطم کرده است. به علاوه کاهش نرخ سود بانکی باعث طلب اجاره بهای بیشتر از سوی موجران به مستأجران شده است.

از سوی دیگر عدم پیگیری و تکمیل پروژه های مسکن مهر، سیاست های غلط وزارت مسکن در بخش تولید و انبوه سازی، بازار مسکن را به شدت به هم ریخته است به طوری که تولید و عرضه به کمترین حد خود رسیده و سرمایه گذاران انگیزه ای برای ورود به بخش ساخت و ساز مسکن ندارند. همین موضوع و همچنین با توجه به کاهش درآمد خانواده ها حتی از طریق شغل های مکمل، باعث درخواست اجاره بها سنگین از طرف مالکان شده است.

برچسب ها: مسکن مهر, کاهش نرخ سود بانکی, اجاره بها در تهران, قیمت در بازار خرید و فروش مسکن, مشاوران املاک تهران, بازار ارز

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید