logo2-4030

افزایش تسهیلات مسکن در قالب اوراق

افزایش تسهیلات مسکن در قالب اوراق - 5.0 از 5 تا 1 رای

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

افزایش تسهیلات مسکن در قالب اوراق

افزایش تسهیلات مسکن در قالب اوراق

با تدابیر جدید مسئولین بانک مرکزی تسهیلات مسکن جدیدی در کنار تسهیلات مسکن صندوق یکم در اختیار افراد متقاضی قرار می گیرد. در حال حاضر تسهیلات مسکن مربوط به صندوق پس انداز مسکن یکم 100 میلیون در شهرهای پرجمعیت و 120 میلیون در شهر تهران است. مجردها در تهران می توانند 80 میلیون و در شهرهای پر جمعیت 60 میلیون تسهیلات دریافت کنند.
به تازگی تسهیلات جدیدی در قالب اوراق جعاله و اوراق تسه به تسهیلات مسکن قبلی اضافه شده تا متقاضیان خرید مسکن بتوانند سهم بیشتری از بهای مورد نیاز خود برای تهیه مسکن را از طریق وام دریافت کنند. بر این اساس تسهیلات مسکن 20 میلیونی جعاله و تسهیلات مسکن 40 میلیونی تسه می تواند در کنار تسهیلات مسکن صندوق یکم در اختیار سپرده گذاران در صندوق قرار گیرد.
یکی دیگر از تمهیدات جدید دولت با همکاری بانک مرکزی و بانک مسکن کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن و افزایش مدت زمان باز پرداخت است. در مصوبه جدید مدت بازپرداخت تسهیلات مسکن از 12 سال به 15 سال افزایش یافت و نرخ سود تسهیلات در مناطق معمولی از 9.5 به 8 درصد و در بافت های فرسوده از 8 به 6 درصد کاهش یافت. بنابراین میزان اقساط ماهیانه کاهش پیدا می کند و پرداخت این اقساط برای بخش بیشتری از زوج های جوان و صاحبان مسکن در بافت های فرسوده امکان پذیر می شود.
محاسبات نشان می دهد بر طبق قانون جدید در مناطق فرسوده میزان اقساط ماهیانه از 875 هزار تومان به 675 هزار تومان کاهش پیدا می کند. این کاهش 200 هزار تومانی می تواند موجب افزایش تقاضای تسهیلات مسکن در مناطق بافت های فرسوده شود. با توجه به اینکه خانواده هایی که در این مناطق زندگی می کننند اغلب از اقشار ضعیف جامعه هستند، 200 هزار تومان می تواند نقش محسوسی در هزینه های ماهیانه آنها داشته باشد.
کاهش میزان اقساط ماهیانه به این اندازه و کاهش نرخ سود می تواند به افزایش تعداد متقاضیان در بافت های فرسوده منجر شود و پروسه بازآفرینی و نوسازی در این مناطق سرعت بیشتری پیدا کند. در عین حال افزایش میزان تسهیلات در قالب اوراق جعاله و اوراق تسه انگیزه افراد را برای شرکت در طرح نوسازی و احیای ساختمان های فرسوده بیشتر می کند.

برچسب ها: تسهیلات مسکن, بانک مرکزی, بافت های فرسوده, تسهیلات مسکن صندوق یکم

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید