logo2-4030

رکود تورمی در انتظار بازار مسکن

رکود تورمی در انتظار بازار مسکن - 5.0 از 5 تا 1 رای

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

رکود تورمی در انتظار بازار مسکن

رکودتورمی بازارمسکن

مشاهدات و معاملات در سال 96، امیدها را در دل اهالی بازار مسکن زنده کرده و کارشناسان پیش بینی می کردند رکود چندین ساله مسکن در سال 97 پشت سر گذاشته شود. در سال 96 با نزدیک شدن قیمت مسکن به نرخ واقعی و افزایش قدرت خرید متقاضیان انتظارها برای تحول و تغییر در بازار مسکن بیشتر شد. ارائه تسهیلات مسکن مناسب با نرخ سود تک رقمی و بازپرداخت بلند مدت کم کم متقاضیان و سرمایه گذاران را تحریک کرد و معاملات در بازار مسکن افزایش یافت به طوریکه معاملات مسکن در آذر ماه نسبت به سال گذشته اش 50 درصد بیشتر شده بود.
با روند رو به رشد معاملات به خصوص در سه ماهه پایانی سال 96 و پیش بینی رشد قیمت ها در حد نرخ تورم، انتظار می رفت رکود چندین ساله بازار مسکن در سال 97 به پایان برسد و وارد دوران رونق بخش مسکن شویم. اما آمارها و گزارشات فروردین ماه اهالی بازار مسکن را شوک زده کرد. معاملات مسکن در فروردین ماه نسبت به ماه گذشته حدود 50 درصد و نسبت به همین زمان در سال گذشته حدود 7 درصد کاهش داشته است. اگرچه کاهش معاملات در فصل اول سال نسبت به ماه پایانی سال 96 و روزهای قبل از عید را می توان طبیعی دانست اما کاهش معاملات نسبت به فروردین ماه سال گذشته خبر از رکود احتمالی بازار مسکن در سال جاری دارد.
پس از نوسانات ناگهانی در بازارهای موازی نظیر بازار ارز و طلا، قیمت ها در بازار مسکن به سرعت رشد نمود به طوریکه آمارها از رشد نزدیک به 30 درصدی قیمت ها در فروردین ماه حکایت دارد. این رشد 30 درصدی که در اثر افزایش تمایلات سازندگان و سرمایه گذاران به دریافت سود بیشتر در اثر شرایط نابسامان فعلی حاصل شده، خریداران را با کمبود بودجه مواجه کرده و بسیاری از خرید منصرف شده اند. این مطلب به کاهش محسوس معاملات مسکن در فروردین ماه انجامید.
با افزایش نرخ ارز، افزایش قیمت مصالح ساختمانی و به موجب آن افزایش قیمت مسکن اجتناب ناپذیر است اما انتظار داریم این افزایش قیمت در بلند مدت حاصل شود حال اینکه تنها مدت کمی از نوسانات نرخ ارز می گذرد و به نظر می رسد افزایش قیمت ها در بخش مسکن حبابی بوده و در اثر سفته بازی ایجاد شده است. در شرایط کنونی سقوط در ورطه رکود تورمی دور از دسترس نخواهد بود.

برچسب ها: قیمت مسکن , بازار مسکن, افزایش قیمت مسکن, تسهیلات مسکن, نرخ تورم, افزایش نرخ ارز, سفته بازی

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید