logo2-4030

تاثیر قیمت زمین بر قیمت مسکن

تاثیر قیمت زمین بر قیمت مسکن - 5.0 از 5 تا 1 رای

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

تاثیر قیمت زمین بر قیمت مسکن


تاثیرقیمت مسکن برزمین


یک کارشناس حوزه مسکن تاثیر قیمت زمین بر قیمت تمام شده واحدهای مسکونی را بسیار زیاد می داند و معتقد است باید سیاست های قیمت گذاری زمین و مسکن در ایران به کمک کارشناسان و متخصصین این حوزه اصلاح گردد. در غیر اینصورت شاهد افزایش قیمت مسکن با شیب بسیار تندی خواهیم بود و نمی توانیم چشم انداز تدوین شده در بخش مسکن را محقق کنیم.
تاثیر پذیری قیمت مسکن از قیمت زمین در کشور ما به شکل کاملاً غیر قابل قبولی بالا است و عددی فراتر از معیارها و مبناهای تعریف شده را نشان می دهد. نسبت قیمت زمین به قیمت واحد مسکونی در ایران به گونه ای است که می توان گفت از بسیاری از کشورهای توسعه یافته اما کوچک که همواره با بحران کمبود زمین روبرو بوده اند، مقدار بیشتری دارد. این مساله نشان می دهد این نسبت بسیار بالا به علت سیاست گذاری های غلط در بخش قیمت گذاری زمین و مسکن انجام گرفته است.
بر اساس پژوهش های انجام گرفته اثرگذاری قیمت زمین بر قیمت مسکن در ایران از اروپا و کشورهای کوچک دیگر بیشتر است و این مساله نشان از ناکارآمدی سیاست های کنونی تعیین قیمت مسکن دارد. یکی از علل مشکل به وجود آمده را می توان اعمال سیاست های فاقد دلیل و منطق علمی و حتی متناقض با یکدیگر عنوان کرد. به عنوان نمونه سیاست بخش مسکن در عمران شهرهای جدید با مجوزهای مسکونی صادر شده از سوی شهرداری ها به افراد، هماهنگی مناسبی ندارد.
سیاست های دوگانه مسئولین در حوزه مسکن باعث شده اهداف این بخش محقق نشود. سیاست ایجاد شهرهای جدید که با هدف کاهش تراکم و جمعیت شهرهای شلوغ انجام گرفته با آنچه که در واقعیت از خروجی مجوزهای صادر شده از شهرداری ها مشاهده می کنیم کاملاً متفاوت است و به هیچ وجه در راستای اهداف تعیین شده نیست. اگر چه نمی توان در کشور ما از یک سیاست واحد برای قیمت گذاری زمین واحدهای مسکونی استفاده کنیم اما نشست ها و گردهمایی ها می تواند به توجیه بیشتر مسئولین بخش مسکن در سراسر کشور کمک کند تا با رعایت قوانین و مقررات تعیین شده در مسیر اهداف بلند مدت وضع شده حرکت کنند.

 

برچسب ها: قیمت مسکن , افزایش قیمت مسکن, قیمت زمین

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید