logo2-4030

فروشندگان متوهم بازار مسکن

فروشندگان متوهم بازار مسکن - 5.0 از 5 تا 3 آرا

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

فروشندگان متوهم بازار مسکن

فروشندگان مسکن

در حالی که همیشه سهم فروش آپارتمان های نوساز در کل معاملات مسکن بیش از 50 درصد بوده اما ماه اخیر این سهم به زیر 50 درصد کاهش یافته است. دو علت عمده می توان برای این اتفاق عنوان کرد. دلیل اول توهم برخی سازندگان در ارائه قیمت های پیشنهادی و دوم عدم فروش برخی سازندگان به امید افزایش نرخ مسکن است.
کارشناسان بخش مسکن رفتار برخی از فروشندگان آپارتمان های نوساز را به توهم تعبیر کرده اند و علت آن هم تعیین قیمت های خارج عرف برای واحدهای مسکونی نوساز است. پیامد این گونه تعیین نرخ نه تنها سود بیشتر نیست بلکه بیشتر به یک بازی باخت-باخت می ماند که نتیجه ای جز شکست برای هر دو طرف عرضه و تقاضا نخواهد داشت. در حال حاضر شهرداری برای کسانی که تا پایان سال جاری اقدام به اخذ پروانه ساختمانی کنند، 33 درصد تخفیف در عوارض در نظر می گیرد. حال اگر فروشندگان آپارتمان های نوساز نتوانند در فرصت مقتضی واحدهای خود را بفروشند و سرمایه خود را برای ساخت واحد مسکونی جدید و اخذ پروانه ساختمانی بازیابی کنند، از شرایط مناسب به وجود آمده بی نصیب خواهند ماند.
قیمت آپارتمان های نوساز به شکلی نامتعارفی افزایش یافته و این افزایش قیمت به سایر آپارتمان ها نیز سرایت کرده است. در نظر داشته باشید که اغلب آپارتمان های نوسازی که در سال جاری به بازار مسکن عرضه شده اند، پروانه های ساختمانی خود را در سال های 93 تا 95 دریافته کرده اند و افت صدور مجوز برای ساخت و ساز در این مدت اتفاق افتاد. در پی این اقدام عرضه آپارتمان های نوساز با کاهش مواجه شد و سازندگان، قیمت اینگونه واحدها را بالاتر بردند.
برخی از فروشندگان با افزایش تقاضای مسکن، چشم انداز افزایش قیمت را برای آینده بخش مسکن متصور شده اند و قیمت آپارتمان های نوساز را بالاتر برده اند، در حالی که ظرفیت لازم برای افزایش قیمت مسکن در شرایط کنونی بازار وجود ندارد و با این کار متقاضیان به سمت آپارتمان های با عمر بالاتر می روند. شروع دوران رونق بازار مسکن در شهر تهران به طور محسوسی مشاهده می شود و فروشندگان آپارتمان های نوساز باید از فرصت پیش آمده برای فروش واحد مسکونی خود و بهبود شرایط بازار استفاده کنند.

برچسب ها: معاملات مسکن, فروش آپارتمان های نوساز, افزایش نرخ مسکن, اخذ پروانه ساختمان, افزایش تقاضای مسکن, فروش واحد مسکونی

چاپایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید