پرداخت تسهیلات 20میلیونی ودیعه

پرداخت تسهیلات 20میلیونی ودیعه - 5.0 از 5 تا 1 رای

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

پرداخت تسهیلات 20میلیونی ودیعه

تسهیلات 20میلیونی ودیعه

پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و حفظ فرهنگ بومی در مناطق بافت فرسوده از رویکردهای اصلی دولت در اجرای این طرح است. مسئولین دولت موفقیت طرح بازآفرینی شهری را در مشارکت مردم و حمایت غیر مستقیم دولت با پرداخت تسهیلات مناسب می دانند. بر این اساس وزارت راه و شهرسازی مصمم شد تا نرخ سود تسهیلات مسکن در مناطق بافت فرسوده را کاهش دهد و از افراد کاردان محلی برای پیشبرد طرح نوسازی استفاده کند.
با پیشنهاد وزیر راه و شهرسازی و پذیرش بانک مرکزی و بانک مسکن نرخ سود تسهیلات خرید مسکن در مناطق بافت فرسوده از 8 درصد به 6 درصد کاهش پیدا کرد و دوره بازپرداخت وام نیز از 12 سال به 15 سال افزایش پیدا کرد. در ابتدا اجرای این طرح مشروط به وجود منابع و مصارف در نزد بانک ها عنوان شده بود اما به تازگی دولت بانک ها را مکلف به پرداخت تسهیلات با شرایط جدید کرده است.
در این میان یکی از دغدغه های اصلی افراد ساکن در بافت های فرسوده تهیه هزینه نوسازی واحد مسکونی و تامین مسکن موقت بود. از آنجاییکه اغلب ساکنین این مناطق از متول بالایی برخوردار نیستند لذا فراهم کردن مبلغ رهن و اجاره بها برای اسکان موقت خانواده ها یکی از بزرگترین مشکلات است که بسیاری از افراد را از نوسازی منزل خود منصرف می کند. همچنین نرخ سود تسهیلات وام نوسازی یکی دیگر از معضلات افراد ساکن در بافت های فرسوده است.
بر اساس طرحی که به تازگی دولت به تصویب رسانده بانک ها می بایست تسهیلات ودیعه مسکن 20 میلیون تومانی به ساکنین بافت های فرسوده در کلان شهرها بپردازند. این مبلغ در سایر شهرها 15 میلیون تومان در نظر گرفته شده است. این وام به صورتت قرض الحسنه بوده و در طول دوره نوسازی در اختیار خانواده های قرار می گیرد. پس از تکمیل واحد مسکونی و برگشت خانواده به مسکن خود این مبلغ می بایست به صورت یکجا به بانک برگردانده شود. همچنین نرخ سود تسهیلات برابر نصف تسهیلات معمول بانک ها مقرر شده است. به طور مثال اگر نرخ سود تسهیلات نوسازی در مناطق عادی 18 درصد باشد، نرخ سود تسهیلات در مناطق بافت فرسوده باید 9 درصد تعیین شود.

برچسب ها: تسهیلات خرید مسکن, مناطق بافت فرسوده, تسهیلات ارزان قیمت, نوسازی واحد مسکونی, تسهیلات ودیعه مسکن 20 میلیون تومانی

چاپ